Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Zahraničie

BBC: Na Ukrajine zahynulo už viac než 50.000 ruských vojakov

Na snímke z videa zverejnenej ruským ministerstvom obrany ruský vojak útočí na Ukrajinu z neznámeho miesta 4. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Ukrajina vo februári uviedla, že doposiaľ prišla o 31.000 vojakov. Aj tento počet, však bude v skutočnosti pravdepodobne oveľa vyšší, konštatuje AFP.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Londýn 17. apríla (TASR) - Počas konfliktu na Ukrajine zahynulo už vyše 50.000 príslušníkov ruskej armády. Uviedla to v stredu spravodajská televízia BBC s odvolaním sa na svojich redaktorov, nezávislý spravodajský web Mediazona a dobrovoľníkov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Ruská služba BBC, Mediazona a dobrovoľníci vedú zoznam padlých vo vojne na Ukrajine, ktorý zostavujú z oficiálnych správ a médií. Okrem toho používajú aj satelitné zábery z ruských cintorínov, aby dokázali odhadnúť počty nových hrobov.

Na základe toho zistili, že v druhom roku vojny na Ukrajine zomrelo vyše 27.300 ruských vojakov, čo je nárast o 25 percent v porovnaní s prvým rokom. Ich bilancia 50.000 padlých vojakov je osemkrát vyššia, než oficiálny počet padlých, ktorý Moskva uznala v septembri 2022.

Ukrajina vo februári uviedla, že doposiaľ prišla o 31.000 vojakov. Aj tento počet, však bude v skutočnosti pravdepodobne oveľa vyšší, konštatuje AFP.

Rusko zaznamenávalo podľa BBC najvyššie straty vlani v januári, keď spustilo rozsiahly útok v Doneckej oblasti a potom o niekoľko mesiacov neskôr počas bojov o mesto Bachmut.

Kremeľ v reakcii na bilanciu BBC uviedol, že nezverejnil nijaké informácie o úmrtiach v armáde alebo počte obetí. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova môže takéto informácie poskytnúť len ruské ministerstvo obrany. Peskov však uviedol, že vzhľadom na ruské zákony o štátnom tajomstve a šírení informácií o operácii na Ukrajine, je "úplne pochopiteľné", že takéto informácie zverejňované nie sú.

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil inváziu na Ukrajinu na svitaní 24. februára 2022.