Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 7. december 2025Meniny má Ambróz
< sekcia Zahraničie

Belgicko bude mať novú vládu, vedenú nacionalistickou N-VA

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Očakáva sa, že líder N-VA Bart De Wever (54) sa stane premiérom a povedie koalíciu piatich strán.

Brusel 1. februára (TASR) - Politické strany v Belgicku sa v piatok dohodli na vytvorení širokej vládnej koalície, čím ukončili takmer osemmesačné náročné rokovania, ktoré nasledovali po volebnom víťazstve nacionalistickej Novej flámskej aliancie (N-VA), informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

Očakáva sa, že líder N-VA Bart De Wever (54) sa stane premiérom a povedie koalíciu piatich strán. Súčasťou koalície budú okrem N-VA socialisti zo strany Vooruit a Kresťanskodemokratická a flámska strana (CD&V). Za frankofónnu časť Belgicka sa k vláde pripoja liberálne Reformné hnutie (MR) a centristická strana Angažovaní (Les Engages).

Krajne pravicová strana Vlaams Belang (Flámsky záujem) bola vylúčená z rokovaní o zostavení vlády, aj keď táto protiimigračná strana dosiahla vo voľbách v júni 2024 najväčšie zisky a stala sa druhou najväčšou stranou v krajine.

V Belgicku, kde sa federálne vlády vždy vytvárajú formou koalícií, politické strany neustále odmietajú zahrnúť do vlády stranu Vlaams Belang z dôvodu jej protiimigračného a protieurópskeho postoja, ako aj zámeru rozdeliť krajinu.

Koaličné rozhovory trvali mesiace, nakoľko sa strany snažili dohodnúť na znížení rozpočtu, zvýšení daní a dôchodkových reformách, na ktorých trval De Wever s cieľom zlepšiť vládne financie šiestej najväčšej ekonomiky eurozóny.

Belgicko drží svetový rekord v dĺžke zostavovania novej vlády. V rokoch 2010 a 2011 na to jej politici potrebovali 541 dní.