Quantcast
< sekcia Zahraničie

Pri základni s jadrovými zbraňami v Belgicku našli drogové laboratóriu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Letecká základňa Kleine Brogel sa nachádza na severovýchode Belgicka a je známa najmä tým, že sa používa ako sklad jadrových zbraní Spojených štátov.

Brusel 29. júna (TASR) - Belgická polícia vykonala raziu v nelegálnom laboratóriu na výrobu drogy extáza, ktoré sa nachádzalo neďaleko územia leteckej základne, kde je uložená časť amerických jadrových zbraní v Európe. V utorok o tom informovali belgickí vyšetrovatelia. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

V pôvodnom oznámení prokuratúry v belgickej provincii Limbursko sa uvádzalo, že tajné laboratórium sa nachádzalo na území leteckej základne Kleine Brogel.

Belgické ministerstvo obrany však neskôr objasnilo, že razia sa uskutočnila "na bývalom vojenskom pozemku, neďaleko základne".

Letecká základňa Kleine Brogel sa nachádza na severovýchode Belgicka a je známa najmä tým, že sa používa ako sklad jadrových zbraní Spojených štátov. Belgickí predstavitelia o jej úlohe informujú len veľmi opatrne. O fakte, že USA na základni skladujú jadrové zbrane, sa prvýkrát stručne zmienili v 80. rokoch 20. storočia. V roku 2019 poslanec za stranu Zelených v parlamente povedal, že americké sily uchovávajú na základni 10 až 20 jadrových hlavíc.

Základňa Kleine Brogel je častým terčom belgických demonštrácií proti jadrovým zbraniam a NATO.

Prokuratúra v utorok informovala, že miestna polícia objavila nelegálne drogové laboratórium 22. júna. Vyrábala sa v ňom rekreačná, takzvaná diskotéková droga extáza. Podľa prokuratúry špeciálne federálne jednotky laboratórium zlikvidovali.