Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. máj 2023Meniny má Ferdinand
< sekcia Zahraničie

Belgicko ráta počet obetí, zameriava sa na opravu zničených miest

Ľudia sa plavia na člnoch po tom, ako sa sa rozvodnila rieka Mása v belgickom meste Liège, 15. júla 2021, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Po prvý raz vôbec aktivovalo Belgicko Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany. Belgičanom prišlo na pomoc päť európskych krajín – Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Rakúsko a Taliansko.

Brusel 19. júla (TASR) - Najnovšia bilancia minulotýždňových prudkých povodní v Belgicku je 31 mŕtvych a 127 nezvestných. V nedeľu večer hovorili zodpovedné miesta o 163 nezvestných, informovala v pondelok televízna stanica RTBF s odvolaním sa na údaje krízového strediska.

Identifikácia obetí stále pokračuje, lebo úradom sa podarilo určiť totožnosť len 19 osôb; rovnako pokračujú a pátracie akcie po osobách nezvestných v dôsledku povodní. V pondelok bolo bez prístupu k vode 1100 belgických domácností a pitnú vodu nemalo 3700 domácností.

Ministerka vnútra Annelies Verlindenová v tejto súvislosti ocenila obrovskú vlnu solidarity belgického obyvateľstva s ľuďmi, ktorí bojovali o svoje životy a priši o svojich blízkych a majetky. Zdôraznia, že najúčinnejšia je teraz finančná pomoc, aby bolo možné čo najpružnejšie reagovať na potreby osôb z povodňami postihnutých obcí a miest, a zdôraznila, že záujemcovia môžu zasielať peniaze na účet Červeného kríža.

Podľa jej prioritou sú teraz rekonštrukčné práce v zničených lokalitách a na poškodenej infraštruktúre. Federálna vláda do diskusií zapojí všetkých aktérov na regionálnej a lokálnej úrovni.

Šéf federálnej polície Marc De Mesmaeker upozornil, že medzi 14. a 18. júlom bolo nasadených asi 5000 policajtov zo všetkých útvarov, ktorí pomáhali pri evakuácii, záchranných akciách, pátraní po nezvestných osobách a pri riadení dopravy v ohrozených oblastiach a v zónach s neprístupnými cestami.

Pomáhali aj stovky hasičov a tiež jednotky civilnej ochrany, ktoré poskytli potrebné vybavenie, psovodov s vycvičenými psami, zásahové žeriavy a kontajnery na odpadky. Tam, kde neboli schopné vzlietnuť vrtuľníky, boli nasadené drony.

Po prvý raz vôbec aktivovalo Belgicko Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany. Belgičanom prišlo na pomoc päť európskych krajín – Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Rakúsko a Taliansko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)