Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Zahraničie

Benátska komisia kritizuje gruzínsky zákon o zahraničnom vplyve

Demonštranti sa zúčastňujú na opozičnom proteste proti „ruskému zákonu“ pri budove parlamentu v centre gruzínskeho mesta Tbilisi v utorok 14. mája 2024. Foto: TASR/AP

Vládnuca strana zákon obhajuje s tým, že cieľom je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií.

Štrasburg 22. mája (TASR) - Benátska komisia, poradný orgán Rady Európy (RE) v ústavnoprávnych otázkach, kritizovala sporný zákon o transparentnosti zahraničného vplyvu v Gruzínsku a označila ho za nedemokratický. Vo vyhlásení zverejnenom v utorok večer vyzvala na jeho stiahnutie. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Vládna strana Gruzínsky sen minulý týždeň schválila zákon, na základe ktorého by sa musela každá nezávislá mimovládna alebo mediálna organizácia zaregistrovať ako "organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti", ak na svoje financovanie získa viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia.

Prezidentka Salome Zarubišviliová túto legislatívu vetovala, poslanci z vládnucej strany, ktorí majú dostatočnú väčšinu v parlamente, však už avizovali, že veto prelomia. Proti prijatiu zákona sa už postavili viaceré medzinárodné organizácie vrátane EÚ, NATO, RE či OSN.

"Benátska komisia dôrazne odporúča zrušiť zákon v jeho súčasnej podobe, pretože jeho zásadné nedostatky budú mať výrazné negatívne dôsledky na slobodu združovania a prejavu, právo na súkromie, právo zúčastňovať sa na verejných záležitostiach, ako aj na zákaz diskriminácie," uvádza sa v jej stanovisku.

Zákon podľa odborníkov RE ovplyvní otvorenú a informovanú verejnú diskusiu, pluralizmus a demokraciu. Vyslovili preto poľutovanie nad tým, že gruzínsky parlament nepočkal na vyjadrenie Benátskej komisie pred schválením sporného zákona, ktorý podľa nej nie je v súlade s európskymi demokratickými a ľudskoprávnymi štandardmi.

Vládnuca strana zákon obhajuje s tým, že cieľom je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. Takúto legislatívnu normu sa snažila zaviesť už vlani, pre masové protesty ju však z rokovania parlamentu stiahla. Tie napokon vypukli aj tento rok.

Opozícia kroky vlády ostro kritizuje a zákon označuje za ruský pre jeho podobnosť so zákonom o tzv. zahraničných agentoch platným v Ruskej federácii, ktorý Moskva využíva na potlačenie nezávislých médií, mimovládnych organizácií a aktivistov.