Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Zahraničie

Benelux, kľúčový hráč v európskej integrácii, vznikol pred 80 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Myšlienka zjednocovania starého kontinentu siaha až do antického Grécka – postupne sa objavovala v rozmanitých podobách.

Benelux/Bratislava 4. septembra (TASR) - Krajiny Beneluxu patrili medzi šesticu zakladajúcich členov Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), z ktorého sa zrodila Európska únia. EHS založili v marci 1957 Francúzsko, Nemecko, Taliansko, ako aj Belgicko, Holandsko a Luxembursko. Práve tri posledné menované krajiny tvoria Benelux – názov vznikol spojením začiatočných písmen týchto krajín v pôvodných jazykoch – België, Nederland a Luxemburg.

Vo štvrtok 5. septembra uplynie od založenia Beneluxu, združenia troch štátov, 80 rokov.

Myšlienka zjednocovania starého kontinentu siaha až do antického Grécka – postupne sa objavovala v rozmanitých podobách. Jednou z prvých osobností, ktorá rozvíjala ideu spolupráce európskych panovníkov, bol francúzsky právnik a reformátor Pierre Dubois. Začiatkom 14. storočia vypracoval koncepciu s cieľom vytvoriť európsku organizáciu zloženú zo suverénnych kresťanských štátov.

Vývoj myšlienky európskej jednoty v 19. storočí výrazne ovplyvnila priemyselná revolúcia, keď proces industrializácie podnietil vznik prvých medzinárodných organizácií moderného typu, ako boli napríklad Poštová únia (1874) či Telegrafná únia (1875).

Za najvýznamnejšieho predchodcu súčasného integračného procesu sa považuje Paneurópske hnutie. Na čele tohto pôvodne myšlienkového prúdu, ktorý v roku 1923 vyústil do vzniku organizácie usilujúcej sa o zjednotenie Európy, stál rakúsky aristokrat, gróf Richard Coudenhove-Kalergi.

O dve desaťročia neskôr predostreli Európe tri konštitučné monarchie Belgicko, Holandsko a Luxembursko svoj integračný projekt – Benelux. Nebolo žiadnym prekvapením, že sa práve tieto monarchie rozhodli pre bližšiu ekonomickú spoluprácu. Geografická a ekonomická blízkosť ich totiž priam predurčovala na určitú formu kooperácie.

Benelux bol pôvodne colnou úniou, ktorá vznikla počas druhej svetovej vojny. Dňa 5. septembra 1944 podpísali v Londýne ministri zahraničných vecí Belgicka, Holandska a Luxemburska – Paul-Henri Spaak, Eelco van Kleffens a Joseph Bech, v tom čase členovia exilových vlád svojich krajín – Colný dohovor. Dohoda nadobudla účinnosť až 1. januára 1948 vzhľadom na povojnové obnovy v Belgicku a Holandsku a platila desať rokov, do roku 1958.

Vytvorením colnej únie Beneluxu sa ekonomika týchto krajín vzájomne prepojila a bariéry vzájomného obchodu odstránili. Cieľom tejto ekonomickej integrácie bola podpora vzájomného obchodu a zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva. A skutočne, hoci sú Belgicko, Holandsko a Luxembursko pomerne malými krajinami, v Európe sú považované za jedny z ekonomicky najrozvinutejších.

Všetky tri krajiny podpísali začiatkom júna 1958 zmluvu o založení Hospodárskej únie Beneluxu so zámerom podporovať rozšírenie a prehĺbiť vzájomnú ekonomickú spoluprácu.

V roku 2008 bola táto zmluva o spolupráci opätovne potvrdená pod názvom Únia Beneluxu, pričom sa zamerala na tri témy: prvou bol vnútorný trh a hospodárska únia, druhou udržateľnosť a treťou spravodlivosť a vnútorné záležitosti.

Najvyšším orgánom združenia troch štátov Belgicka, Holandska a Luxemburska, v ktorých žije v súčasnosti viac ako 30 miliónov ľudí, je Výbor ministrov Beneluxu.





Zdroj: https://www.scribd.com/document/603983550/Benelux

https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/history-eu/eu-pioneers/paul-henri-spaak_sk

https://www.cvce.eu/obj/convention_douaniere_neerlando_belgo_luxembourgeoise_londres_5_septembre_1944-fr-ac12ecf6-6d89-48fc-ba05-5309aec76f78.html

P. Fiala a M. Pitrová: Evropská unie (2009)

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.