< sekcia Zahraničie

Berlusconi odmietol svedčiť v prípade prepojenia politikov a mafie

Na archívnej snímke Silvio Berlusconi. Foto: TASR/AP

Berlusconi súdu v sicílskom hlavnom meste Palermo povedal, že jeho právnici mu odporučili neodpovedať na otázky.

Rím 11. novembra (TASR) - Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi odmietol v pondelok vypovedať na odvolacom súdnom pojednávaní svojho dlhodobého spolupracovníka Marcella Dell'Utriho, odsúdeného za snahu fungovať ako most medzi mafiánmi a politikmi. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Berlusconi súdu v sicílskom hlavnom meste Palermo povedal, že jeho právnici mu odporučili neodpovedať na otázky. Takisto odmietol, aby ho v súdnej sieni fotografovali alebo filmovali.

Prokuratúra obviňuje sicílsku mafiu Cosa Nostra, že sa pokúšala nadviazať kontakt s politikmi, aby sa postarali o menej tvrdé zákony proti mafiánom.

Blízky spolupracovník Berlusconiho Dell'Utri, bývalý senátor za expremiérovu stranu, bol v roku 2018 súdom nižšieho stupňa usvedčený a odsúdený v prípade, ktorý preukázal tajnú dohodu medzi zločineckou organizáciou Cosa Nostra a štátnymi predstaviteľmi. V rámci tajnej dohody mal Dell'Utri vyjednávať s mafiánmi o zastavení krvavých bombových útokov mafie v mestách Florencia, Rím a Miláno v roku 1993, ktoré mali za cieľ zastrašiť talianskych politických lídrov.

Berlusconi sa stal prvýkrát premiérom v roku 1994.