Quantcast
< sekcia Zahraničie

Bezpečnosť samitu NATO zaistí vyše 10.000 členov ozbrojených síl

Na snímke z 15. júna 2022 vlajky členských krajín NATO vejú vo vetre pred sídlom aliancie v Bruseli. Foto: TASR/AP

Na summit príde podľa RTVE 40 delegácii s celkovo 2000 delegátmi a 2000 novinárov.

Madrid 17. júna (TASR) - Viac než 10.000 príslušníkov ozbrojených zložiek bude nasadených v uliciach španielskej metropoly Madrid počas summitu NATO v dňoch 29. – 30. júna. Pôjde o najväčšie takéto nasadenie v nedávnych dejinách. TASR o tom informuje na základe správ z webovej stránky stanice RTVE, ktorá sa odvoláva na zdroje z prostredia španielskeho ministerstva obrany.

Táto operácia Eirene, nazvaná podľa starogréckej bohyne mieru, sa zameriava na zabezpečenie nenásilného a pokojného priebehu summitu. V pohotovosti bude 6550 príslušníkov štátnej polície, 2400 členov Občianskej gardy (Guardia Civil) a príslušníkov mestskej polície, hasičov, civilnej ochrany a ďalších zložiek vrátane súkromnej ochranky kráľovskej rodiny a španielskej vlády. K nim sa pridajú bezpečnostné zložky každej z delegácii jednotlivých členských krajín a samotnej Severoatlantickej aliancie.

Úrady určili oblasti s vysokým rizikom, kde bude posilnená policajná prítomnosť. Ide najmä o konferenčné centrum IFEMA, kráľovský palác, Museo del Prado či madridské letisko Barajas a hotely, kde budú účastníci ubytovaní.

Na summit príde podľa RTVE 40 delegácii s celkovo 2000 delegátmi a 2000 novinárov. Prítomní budú aj zástupcovia krajín z ázijsko-tichomorského regiónu Austrália, Japonsko, Južná Kórea a Nový Zéland i členské krajiny EÚ, ktoré nie sú členmi NATO – vrátane Švédska a Fínska. Tieto dve severské krajiny už oficiálne o členstvo v Aliancii požiadali.

V Španielsku bude dočasne obmedzený voľný pohyb osôb zaručovaný schengenským priestorom a na hraniciach budú zavedené kontroly, píše RTVE. V španielskom hlavnom meste bude obmedzená doprava.