Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Zahraničie

Bezpečnostná informačná služba:Najväčšou hrozbou pre ČR sú Rusi a Čína

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Bezpečnostnú situáciu v Európe a pohľad na Rusko podľa šéfa BIS Michala Koudelku zásadne zmenila jeho agresia na Ukrajine.

Praha 26. októbra (TASR) - Najväčšou bezpečnostnou hrozbou pre Česko je podľa českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Ruská federácia. Za riziko označila aj Čínu, ktorá podľa nej pokračovala v uplatňovaní svojho vplyvu v ČR. Kontrarozviedka to uviedla vo svojej výročnej správe za rok 2022, ktorú zverejnila vo štvrtok, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Bezpečnostnú situáciu v Európe a pohľad na Rusko podľa šéfa BIS Michala Koudelku zásadne zmenila jeho agresia na Ukrajine. "Riziká, na ktoré upozorňovala už pred niekoľkými rokmi BIS aj veľká časť spravodajských služieb demokratických krajín, sa potvrdili," zdôraznil.

Za pozitívny dôsledok označil výraznú redukciu diplomatickej misie Ruska v ČR. Odísť museli desiatky ruských diplomatov a zamestnancov ruských konzulátov v Karlových Varoch a v Brne, medzi ktorými boli podľa slov Koudelku aj osoby napojené na ruské spravodajské služby.

Jedným z cieľov spravodajských operácií Moskvy je podľa správy českej tajnej služby eliminácia aktivít ruskej opozície v zahraničí. V roku 2022 získala BIS informácie o aktivitách osoby, ktorá je podozrivá z väzieb na ruskú vojenskú rozviedku GRU a ktorá sa v minulosti opakovane zdržiavala v ČR. Aby sa mohla zúčastňovať na medzinárodných akciách, kde boli aj prominentné osoby ruskej opozície, využívala na to podľa BIS novinárske krytie.

Ruská invázia na Ukrajinu výrazne ovplyvnila aj aktivity proruskej scény. "V súvislosti s vojnou na Ukrajine tiež monitorujeme určitú postupnú radikalizáciu časti verejnosti, ktorá je silne ovplyvňovaná pôsobením ruskej nepriateľskej propagandy," uviedol Koudelka. Podľa kontrarozviedky to vyvrcholilo protivládnymi protestmi, ktoré upútali pozornosť Moskvy, a tá na nich potom chcela presadzovať jej vyhovujúce témy.

Podľa správy BIS sa vlani v ČR výrazne rozmohli útoky takzvaných hacktivistických skupín z Ruska. Ich cieľom boli weby štátnych inštitúcií, telefónnych operátorov, prevádzkovateľov infraštruktúry aj médií, spresnila tajná služba.

Komplexnú hrozbu pre Česko predstavuje podľa nej aj Čína. V roku 2022 Peking pokračoval v uplatňovaní svojho vplyvu a postavenia ako v politickej, tak vojenskej oblasti. Podľa BIS je zásadné, aby Česko hľadalo v obchodnej spolupráci alternatívy a nebolo závislé od dodávok strategicky významných komodít z krajín, ktoré sú voči liberálne demokratického zriadeniu nepriateľské. V porovnaní s Ruskom môže Čína podľa BIS vyvíjať na Česko väčší nátlak, najmä ekonomický.