Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Biancová: EÚ musí krajinám GCC viac načúvať a menej ich poúčať

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Jedným z najočakávanejších bodov summitu budú rokovania o liberalizácii obchodu.

Brusel 16. októbra (TASR) - V Bruseli sa v stredu uskutoční vôbec prvý summit lídrov Európskej únie a Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC). Aby došlo k vzájomnému posilneniu vzťahov, Európania budú musieť v prvom rade menej poúčať a viac načúvať, a to najmä v otázkach Blízkeho východu. V rozhovore pre TASR to uviedla Cinzia Biancová, odborníčka na vzťahy medzi EÚ a GCC z Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR).

Väzby medzi EÚ a krajinami GCC (Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Bahrajn, Omán, Katar a Kuvajt) sa začali výraznejšie posilňovať v období, keď bol v Spojených štátoch prezidentom Donald Trump. Vtedy si Európania začali všímať ústup USA z regiónu Perzského zálivu a chceli si v ňom vytýčiť vlastný smer, pripomína Biancová.

Ďalším impulzom pre snahy o zlepšovanie spolupráce zo strany Únie bolo a je podľa nej to, že práve krajiny GCC sa v posledných rokoch stali čoraz dôležitejšími geopolitickými aktérmi na Blízkom východe a v severnej Afrike.

Z GCC prejavili z rôznych dôvodov záujem o spoluprácu s Úniou najmä Spojené arabské emiráty (SAE), Saudská Arábia a Katar. Z čoho ťažiť ale majú podľa analytičky aj ďalšie krajiny, ako príklad uvádza Omán. Keďže vsádza na zelenú energiu, je práve Európa pre neho najzaujímavejším partnerom.

Biancová si myslí, že z užšej spolupráce môžu vyťažiť obe strany. Pre EÚ je výhodné vytvárať lepšie vzťahy s finančnými, energetickými a geopolitickými ťahúňmi v tomto regióne, zatiaľ čo pre štáty Perzského zálivu je dôležité rozvíjať užšie vzťahy s poprednými globálnymi hráčmi z EÚ najmä v oblasti technológií a veľkosti trhu, ktorý ponúkajú.

Analytička konštatovala, že obe zoskupenia sa zhodujú v postojoch k niektorým oblastiam, ktoré budú predmetom diskusií aj počas nadchádzajúceho summitu. Spomenula spoluprácu v oblasti energetiky, klímy, ale spoločné ambície podľa nej existujú tiež v oblasti agendy vzájomnej prepojenosti. Je to vidieť napríklad na iniciatíve ekonomického koridoru India-Blízky východ-Európa (IMEC). "Táto dohoda zodpovedá cieľom krajín GCC slúžiť ako centrum medzi Áziou, Afrikou a Európou a európskym ambíciám diverzifikovať obchod z nadmernej závislosti od Číny," spresnila.

Podľa Biancovej existuje medzi EÚ a GCC široká zhoda aj v prípade odsúdenia útoku palestínskeho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023, ako aj následné útoky Izraela v Pásme Gazy a eskalácie proti Iránu a Libanonu. EÚ by však podľa nej mala oveľa aktívnejšie podporovať pokusy krajín Perzského zálivu o zastavenie rozširovania regionálneho konfliktu. Tiež by mala podporovať diplomatické kanály medzi GCC a Iránom a uznať jej dôležitosť pre zmiernenie konfliktu, a to aj na vznikajúcom izraelsko-libanonskom fronte.

Krajiny GCC budú z hľadiska geopolitiky zaujímať nové vzťahy s budúcou šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou. Obávajú sa, že by mohla byť príliš kritická k ich spolupráci s Ruskom či Čínou, s ktorými chcú udržiavať fungujúce vzťahy, konštatovala Biancová.

Jedným z najočakávanejších bodov summitu budú rokovania o liberalizácii obchodu. Kľúčové hlasy na strane GCC stále odmietajú zahrnutie právne záväzných doložiek o ľudských právach, environmentálnych normách a podobne, ktoré sú základom všetkých dohôd EÚ o voľnom obchode. "Napriek tomu je dohoda medzi zoskupeniami naďalej cieľom Bruselu, ale aj Saudskej Arábie. Rivalita so SAE ju núti robiť všetko pre to, aby zabránila podpísaniu bilaterálnej komplexnej dohody o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SAE. Summit je príležitosťou pre oba bloky, aby sa konečne dohodli na tom, aký prístup zaujmú k vzájomnému obchodu," uzavrela pre TASR Cinzia Biancová.





(osobitný spravodajca TASR Martin Žigo)

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).