Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Zahraničie

Biancová: EÚ musí krajinám GCC viac načúvať a menej ich poúčať

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Jedným z najočakávanejších bodov summitu budú rokovania o liberalizácii obchodu.

Brusel 16. októbra (TASR) - V Bruseli sa v stredu uskutoční vôbec prvý summit lídrov Európskej únie a Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC). Aby došlo k vzájomnému posilneniu vzťahov, Európania budú musieť v prvom rade menej poúčať a viac načúvať, a to najmä v otázkach Blízkeho východu. V rozhovore pre TASR to uviedla Cinzia Biancová, odborníčka na vzťahy medzi EÚ a GCC z Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR).

Väzby medzi EÚ a krajinami GCC (Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Bahrajn, Omán, Katar a Kuvajt) sa začali výraznejšie posilňovať v období, keď bol v Spojených štátoch prezidentom Donald Trump. Vtedy si Európania začali všímať ústup USA z regiónu Perzského zálivu a chceli si v ňom vytýčiť vlastný smer, pripomína Biancová.

Ďalším impulzom pre snahy o zlepšovanie spolupráce zo strany Únie bolo a je podľa nej to, že práve krajiny GCC sa v posledných rokoch stali čoraz dôležitejšími geopolitickými aktérmi na Blízkom východe a v severnej Afrike.

Z GCC prejavili z rôznych dôvodov záujem o spoluprácu s Úniou najmä Spojené arabské emiráty (SAE), Saudská Arábia a Katar. Z čoho ťažiť ale majú podľa analytičky aj ďalšie krajiny, ako príklad uvádza Omán. Keďže vsádza na zelenú energiu, je práve Európa pre neho najzaujímavejším partnerom.

Biancová si myslí, že z užšej spolupráce môžu vyťažiť obe strany. Pre EÚ je výhodné vytvárať lepšie vzťahy s finančnými, energetickými a geopolitickými ťahúňmi v tomto regióne, zatiaľ čo pre štáty Perzského zálivu je dôležité rozvíjať užšie vzťahy s poprednými globálnymi hráčmi z EÚ najmä v oblasti technológií a veľkosti trhu, ktorý ponúkajú.

Analytička konštatovala, že obe zoskupenia sa zhodujú v postojoch k niektorým oblastiam, ktoré budú predmetom diskusií aj počas nadchádzajúceho summitu. Spomenula spoluprácu v oblasti energetiky, klímy, ale spoločné ambície podľa nej existujú tiež v oblasti agendy vzájomnej prepojenosti. Je to vidieť napríklad na iniciatíve ekonomického koridoru India-Blízky východ-Európa (IMEC). "Táto dohoda zodpovedá cieľom krajín GCC slúžiť ako centrum medzi Áziou, Afrikou a Európou a európskym ambíciám diverzifikovať obchod z nadmernej závislosti od Číny," spresnila.

Podľa Biancovej existuje medzi EÚ a GCC široká zhoda aj v prípade odsúdenia útoku palestínskeho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023, ako aj následné útoky Izraela v Pásme Gazy a eskalácie proti Iránu a Libanonu. EÚ by však podľa nej mala oveľa aktívnejšie podporovať pokusy krajín Perzského zálivu o zastavenie rozširovania regionálneho konfliktu. Tiež by mala podporovať diplomatické kanály medzi GCC a Iránom a uznať jej dôležitosť pre zmiernenie konfliktu, a to aj na vznikajúcom izraelsko-libanonskom fronte.

Krajiny GCC budú z hľadiska geopolitiky zaujímať nové vzťahy s budúcou šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou. Obávajú sa, že by mohla byť príliš kritická k ich spolupráci s Ruskom či Čínou, s ktorými chcú udržiavať fungujúce vzťahy, konštatovala Biancová.

Jedným z najočakávanejších bodov summitu budú rokovania o liberalizácii obchodu. Kľúčové hlasy na strane GCC stále odmietajú zahrnutie právne záväzných doložiek o ľudských právach, environmentálnych normách a podobne, ktoré sú základom všetkých dohôd EÚ o voľnom obchode. "Napriek tomu je dohoda medzi zoskupeniami naďalej cieľom Bruselu, ale aj Saudskej Arábie. Rivalita so SAE ju núti robiť všetko pre to, aby zabránila podpísaniu bilaterálnej komplexnej dohody o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SAE. Summit je príležitosťou pre oba bloky, aby sa konečne dohodli na tom, aký prístup zaujmú k vzájomnému obchodu," uzavrela pre TASR Cinzia Biancová.





(osobitný spravodajca TASR Martin Žigo)

KOVÁČ: Pozlátenú sochu na vrchu Slavína reštaurovali, priťahuje blesky

Socha vojaka na vrchole obelisku symbolicky kompenzuje dôsledky necitlivého postupu úradov totalitného režimu, ktoré nechali zbúrať vežu neďalekého kostola na Kalvárii (správa, PODCAST, VIDEO).

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie termínovaným bodom, a to vládnym návrhom zákona o podpore prioritných okresov, ktorého predkladateľom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

- Záver stredajšieho istanbulského futbalového derby medzi Fenerbahce a Galatasarayom (1:2) priniesol bizarný incident. Tréner domácich Jose Mourinho po konci štvrťfinálového duelu Tureckého pohára napadol kormidelníka hostí Okana Buruka, ktorého potiahol za nos.

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.

- Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo.

- Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu varoval, že vojenská konfrontácia s Iránom bude „takmer nevyhnutná“, ak rozhovory o jeho jadrovom programe budú neúspešné.

- Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Väčšina poslancov Európskeho parlamentu chce, aby Európska únia reagovala rozhodne na ruskú agresiu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe aj na návrat tzv. veľmocenskej politiky. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia EP, na ktoré sa odvoláva TASR.

- Členské štáty NATO v prvých troch mesiacoch tohto roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov, oznámil v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump.

- Prezident USA Donald Trump v stredu oznámil recipročné clá na dovoz všetkého tovaru z EÚ vo výške 20 percent.

- Americký prezident Donald Trump povedal členom svojej administratívy a ďalším blízkym osobám, že miliardár Elon Musk čoskoro odíde zo svojej funkcie vo vláde a vráti sa k podnikaniu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere stredajšieho rokovania venovali vládnemu návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvládli úvodný zápas semifinále Slovnaft Cupu a priblížili sa k finálovej účasti.

- Štát by po novom mal mať predkupné právo na obchodné podiely či akcie vlastníkov verejných vodovodov alebo kanalizácií. Vyplýva to z novely zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách, ktorú v stredu poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

- Na horách sa vo viacerých okresoch severného a stredného Slovenska môže vo štvrtok (3. 4.) vyskytnúť vietor.

- Vládny návrh novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon) prerokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní.