Quantcast
< sekcia Zahraničie

Biden v sobotu zrejme uzná arménsku genocídu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Prezidenti USA a Turecka sa počas júnového summitu NATO sa zídu na schôdzke medzi štyrmi očami.

Washington 23. apríla (TASR) – Prezident USA Joe Biden absolvoval telefonický rozhovor s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Telefonát sa uskutočnil v čase, keď sa Biden podľa medializovaných správ chystá napriek odmietavému postoju Turecka uznať arménsku genocídu.

Ako uviedla agentúra AFP, očakáva sa, že Biden tak urobí v sobotu, keď si Arménsko pripomenie 106. výročia masakrov, pri ktorých bolo – podľa arménskych zdrojov – zabitých až 1,5 milióna etnických Arménov. Ich potomkovia tieto udalosti volajú Veľké zlo (v arménčine: Mec Jegern).

Správu o tomto Bidenovom zámere zverejnili v piatok denníky The New York Times a Wall Street Journal. Podľa AFP pôjde o krok, ktorý vyvolá napätie medzi Washingtonom a jeho spojencom v NATO, Tureckom.

Biely dom sa vo vyhlásení o telefonáte Bidena s Erdoganom o údajne plánovanom zámere prezidenta USA nezmienil, uviedol len, že Biden kládol dôraz na „konštruktívny bilaterálny vzťah s rozšírenými oblasťami spolupráce a efektívne riešenie nezhôd".

Obaja prezidenti sa tiež dohodli, že počas júnového summitu NATO sa zídu na schôdzke medzi štyrmi očami.