< sekcia Zahraničie

Biden bude telefonovať s východoeurópskymi krajinami, aj so Slovenskom

Americký prezident Joe Biden, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Podľa Bieleho domu sa konferenčný hovor s vedúcimi predstaviteľmi týchto východoeurópskych krajín uskutoční po Bidenovom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Washington 9. decembra (TASR) - Americký prezident Joe Biden bude vo štvrtok telefonovať s vedúcimi predstaviteľmi východoeurópskych krajín vrátane Slovenska, ktoré sú členmi Severoatlantickej aliancie, aby s nimi prediskutoval utorkové rokovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ako aj strach z vojny na Ukrajine. V noci na štvrtok to oznámil Biely dom, ktorý citovala agentúra AFP.

Biden "bude telefonovať s lídrami Bukureštskej deviatky, našimi spojencami z Východného krídla NATO, aby ich informoval o svojom hovore s prezidentom Putinom, vypočul si ich pohľady na súčasnú situáciu a vyzdvihol záväzok Spojených štátov týkajúci sa transatlantickej bezpečnosti", uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Bukureštská deviatka (B9) sa skladá z Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska, pripomína AFP.

Podľa Bieleho domu sa konferenčný hovor s vedúcimi predstaviteľmi týchto východoeurópskych krajín uskutoční po Bidenovom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý požiadal Spojené štáty o pomoc pri odvracaní ďalších ruských útokov. Telefonát s ukrajinským lídrom je taktiež naplánovaný na štvrtok.

Biden a Putin sa v utorok rozprávali cez videolink približne dve hodiny. Tento summit bol vnímaný ako životne dôležitá šanca na rozptýlenie napätia na rusko-ukrajinskej hranici, kam Rusko vyslalo až do 100.000 svojich vojakov, čo vyvolalo silné obavy z veľkej vojny v Európe.