Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Zahraničie

Biden na Valnom zhromaždení vyzval štáty, aby výzvy riešili spoločne

Na snímke Americký prezident Joe Biden na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku v utorok 19. septembra 2023. Foto: TASR/AP

Na margo vzťahov Spojených štátov a Číny Biden povedal, že nechce, aby ich súperenie prerástlo do konfliktu.

New York 19. septembra (TASR) — Americký prezident Joe Biden vyzval vo svojom prejave v úvodný deň všeobecnej rozpravy 78. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) štáty sveta, aby sa zjednotili a spoločne riešili výzvy, informuje TASR na základe správ agentúry DPA, stanice BBC a denníka Guardian.

"Minulosť nemusí rozhodovať o našej budúcnosti. Protivníci sa môžu stať partnermi, môžu sa prekonať obrovské rozdiely a vyriešiť rozkoly," vyhlásil Biden, pričom narážal na svoju nedávnu návštevu Vietnamu.

Biden vyzval Rusko, aby zastavilo agresiu voči Ukrajine a opätovne odsúdil vojnu, ktorú Moskva rozpútala 24. februára 2022. "V ceste mieru stojí jedine Rusko," povedal. "Rusko verí, že (vojna) svet unaví a že bude môcť beztrestne ničiť Ukrajinu. (...) Ak však dovolíme rozdrobenie Ukrajiny, bude vôbec niekedy nejaká krajina v bezpečí? Odpoveď je nie," konštatoval sa Biden.

Na margo vzťahov Spojených štátov a Číny Biden povedal, že nechce, aby ich súperenie prerástlo do konfliktu. USA však budú reagovať na agresiu a zastrašovanie. S Čínou je pripravený spolupracovať v otázkach, v ktorých pokrok závisí od spoločného úsilia, pričom spomenul klimatickú zmenu.

Biden varoval aj pred nebezpečenstvom, ktoré môže predstavovať umelá inteligencia (AI) a dodal, že pred jej sprístupnením verejnosti treba zaistiť, že táto technológia je bezpečná.

Zmenu klímy označil ju za "existenčnú hrozbu". Ako príklad uviedol nedávne prírodné katastrofy v podobe hurikánov, záplav alebo vĺn horúčav, ktoré postihli štáty na celom svete.