Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Biden opäť nazval vraždenie Arménov genocídou; Turecko to pobúrilo

Na archívnej snímke americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Obe komory amerického Kongresu v roku 2019 prijali rezolúciu, ktorou vraždenie Arménov označili za genocídu, pripomína DPA.

Istanbul 24. apríla (TASR) - Americký prezident Joe Biden v nedeľu opätovne označil masové vraždenie Arménov v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny za genocídu, čím vyvolal pobúrenie v Turecku. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

"Odmietame takéto vyjadrenia a rozhodnutia, ktoré skresľujú historické fakty v záujme politických motívov a odsudzujeme tých, ktorí trvajú na tomto omyle," uviedlo v reakcii na Bidenove vyhlásenia ministerstvo zahraničných vecí v Ankare.

Už druhý rok po sebe využil prezident USA príležitosť v pamätný deň Arménov odsúdiť genocídu, ktorá sa odohrala pred viac než storočím, konštatuje DPA.

"Osmanské autority 24. apríla 1915 zatkli arménskych intelektuálov a predstaviteľov komunity v Konštantínopole. Tak sa začala genocída Arménov - jeden z najhorších masových zločinov 20. storočia," povedal Biden.

"Dnes si pripomíname jeden a pol milióna Arménov, ktorí boli deportovaní, masakrovaní či pochodovali na smrť vo vyhladzovacej kampani, a žialime nad tragickou stratou toľkých životov," dodal.

Obe komory amerického Kongresu v roku 2019 prijali rezolúciu, ktorou vraždenie Arménov označili za genocídu, pripomína DPA.

Turecko ako nástupca Osmanskej ríše priznáva masakru od 300.000 do 500.000 ľudí, vehementne však odmieta označenie "genocída". Ankara tvrdí, že v občianskych nepokojoch po povstaní Arménov proti osmanským vládcom zahynuli Arméni aj Turci.