Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

Biden po 2. negatívnom teste ukončil izoláciu a odletel do Delaware

Na archívnej snímke americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Joe Biden má v pondelok odcestovať na návštevu amerického štátu Kentucky, ktorý postihli ničivé povodne.

Washington 7. augusta (TASR) - Americký prezident Joe Biden ukončil v nedeľu izoláciu po tom, ako mal v priebehu dvoch dní už druhý negatívny výsledok testu na koronavírus. Biden následne opustil Biely dom, a to po prvý raz od 20. júla, informuje agentúra AFP.

Druhý negatívny test prezidenta - po prvom sobotňajšom - oznámil v nedeľu jeho ošetrujúci Kevin O'Connor s tým, že prezident sa vráti k výkonu svojich verejných povinností aj k cestovaniu.

"Cítim sa dobre," povedal novinárom usmiaty Biden krátko pred tým, ako nastúpil do helikoptéry, ktorou sa odviezol do svojho dovolenkového sídla v štáte Delaware, kde sa mal stretnúť s manželkou Jill.

Optimizmus vyjadril americký prezident aj v súvislosti s rozsiahlym balíkom zákonov týkajúcich sa okrem iného zdravotnej starostlivosti a opatrení proti klimatickým zmenám, o ktorých aktuálne rokuje Senát. "Myslím, že to (zákon) prejde," povedal novinárom.

Joe Biden má v pondelok odcestovať na návštevu amerického štátu Kentucky, ktorý postihli ničivé povodne.

Bidena prvýkrát pozitívne testovali na koronavírus 21. júla, na čo sa odobral do karantény, z ktorej naďalej plnil svoje pracovné povinnosti. Príznaky ochorenia mal len mierne.

Karanténu mohol ukončiť 27. júla po absolvovaní dvoch negatívnych testov. O tri dni nato však jeho ošetrujúci lekár oznámil, že prezident mal opäť pozitívny výsledok testu na covid, a tak v karanténe zostane. Prítomnosť koronavírusu u neho potvrdil aj ďalší test z 31. júla.

Podľa O'Connora išlo o zriedkavý prípad návratu nákazy (rebound), ktorý postihuje malé percento covidových pacientov liečených aktivirotikom Paxlovid.

Biden (79) je najstarším prezidentom USA, aký bol kedy zvolený, a práve jeho vek zvyšuje obavy z možných následkov covidu. Lekári však označujú jeho celkový zdravotný stav za dobrý. Voči covidu bol plne zaočkovaný dvoma dávkami a následne dostal aj dve posilňovacie dávky vakcíny.