Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. jún 2024Meniny má Zlatko
< sekcia Zahraničie

Biden podporuje kandidatúru holandského premiéra na post šéfa NATO

Prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Zvolenie do tejto funkcie si vyžaduje jednomyseľnú podporu všetkých členov Aliancie.

Washington 22. februára (TASR) - Americký prezident Joe Biden podporuje kandidatúru holandského premiéra Marka Rutteho na post generálneho tajomníka NATO. Pre agentúru Reuters to vo štvrtok uviedol nemenovaný zdroj z prostredia americkej administratívy.

Podľa nemenovaného predstaviteľa britskej vlády rovnaký postoj k Rutteho kandidatúre zastáva aj Spojené kráľovstvo. Vláda v Londýne údajne argumentuje, že Rutte je v aliancii NATO veľmi rešpektovaný, má referencie v oblasti obrany a bezpečnosti a zaistí, aby Aliancia zostala silná a pripravená zabezpečiť obranu a odstrašiť (nepriateľa).

Podľa denníka The Guardian aj mnoho ďalších členov NATO naznačilo, že podporia holandského lídra pri kandidatúre na tento post. Zvolenie do tejto funkcie si vyžaduje jednomyseľnú podporu všetkých členov Aliancie, doplnil The Guardian.

Nemenovaný vysokopostavený západný diplomat však varoval, že Rutteho kandidatúra nie je hotová vec a že jeho podpora veľkými krajinami neznamená, že taký je aj názor ostatných členov NATO.

Napríklad Turecko a Maďarsko, ktoré v posledných mesiacoch odložili kľúčové rozhodnutia NATO v iných oblastiach, sa zatiaľ nevyjadrili, či Rutteho podporujú.

Rutteho priaznivci tvrdia, že holandský líder je jedným z najlepšie disponovaných politikov na tento post na európskej scéne, pričom je aj veľmi nenápadný: je o ňom známe, že na mnohé stretnutia jazdí na bicykli a že vyučuje sociálne vedy na miestnej škole. Údajne už roky býva v rovnakom skromnom dome v Haagu a je hrdý na svoje ojazdené auto značky Saab.

Nemenovaný holandský politik o ňom povedal: "Rutteho sila spočíva v troch veciach: v jeho ľudských schopnostiach, pragmatickom myslení a jeho Nokii".

Objasnil, že telefónny zoznam v Rutteho mobile už zahŕňa dve generácie svetových lídrov za hranicami západného sveta, s ktorými si vytvoril putá a udržiava dobré kontakty – aj v súkromí, dokonca aj po ich odchode z aktívnej politiky. "Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová a Rutte sa stále stretávajú," uviedol ako príklad tento zdroj.

Rutte vlani v októbri pripustil, že pozícia generálneho tajomníka NATO je "veľmi zaujímavá" práca a povedal, že ak takúto šancu dostane, neodmietne ju.

Súčasný generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa funkcie šéfa NATO ujal v roku 2014. Jeho viacnásobný mandát končí tento rok v októbri, pričom vlani v júli mu bol už po štvrtýkrát predĺžený vzhľadom na pokračujúcu vojnu na Ukrajine.

Meno jeho nástupcu by malo byť oznámené pred júlovým summitom vo Washingtone.