Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Biden požiadal Kongres o ďalších 33 miliárd na pomoc Ukrajine

Americký prezident Joe Biden hovorí o vojne na Ukrajine v Bielom dome vo Washingtone vo štvrtok 28. apríla 2022. Biden vo štvrtok oznámil, že požiadal Kongres o ďalších 33 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine. Foto: TASR/AP

Kyjevu chce dať aj zmrazené financie ruských oligarchov.

Washington 28. apríla (TASR) - Americký prezident Joe Biden vo štvrtok oznámil, že požiadal Kongres o ďalších 33 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine. Šéf Bieleho domu povedal, že to "nie je lacné" riešenie, avšak Washington sa nemôže nečinne prizerať ruským "zverstvám a agresii" voči susednému štátu. Kyjevu chce dať aj zmrazené financie ruských oligarchov. TASR správu prevzala od agentúr AFP a Reuters.

Biden zdôraznil, že Spojené štáty neútočia na Rusko napriek "znepokojujúcej" rétorike Moskvy. Zároveň však uviedol, že USA už dodali Ukrajine desať smrtiacich protipancierových zbraňových systémov na každý jeden ruských tank, ktorý Moskva poslala do krajiny.

"Neútočíme na Rusko. Pomáhame Ukrajine brániť sa proti ruskej agresii a rovnako ako sa (ruský prezident Vladimir) Putin rozhodol spustiť túto brutálnu inváziu, mohol sa rozhodnúť túto brutálnu inváziu ukončiť," vyhlásil šéf Bieleho domu.

Podľa televízie CNN má byť z nového balíka finančnej pomoci určených na vojenskú pomoc až 20 miliárd dolárov. Zhruba 8,5 miliardy by malo ísť na hospodársku pomoc a tri miliardy budú pridelené na dodatočnú humanitárnu pomoc či financovanie potravinovej bezpečnosti.

"Tento balík potrebujeme na podporu Ukrajiny v jej boji za slobodu. Cena tohto boja nie je lacná, ale ak pripustíme, aby (ruská) agresia pokračovala, bude to ešte drahšie," povedal Biden.

Biely dom ešte pred začiatkom Bidenovej tlačovej konferencie oznámil, že Washington plánuje použiť peniaze zo zaisteného majetku ruských oligarchov na financovanie obrany Ukrajiny.