Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. máj 2023Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

Biden privítal prímerie v pásme Gazy

Na archívnej snímke z 28. júla 2022 americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Izraelská armáda od piatka podnikala intenzívne letecké a delostrelecké útoky na ciele PIJ v Gaze. Palestínski militanti medzitým vystrelili na Izrael takmer 1000 rakiet.

Washington 8. augusta (TASR) – Americký prezident Joe Biden privítal v nedeľu prímerie medzi Izraelom a militantmi zo skupiny Palestínsky islamský džihád (PIJ), zamerané na ukončenie najnovšieho konfliktu v pásme Gazy. Všetky strany vyzval, aby ho dodržiavali, informovala agentúra AFP, od ktorej TASR správu prevzala.

Biden vo vyhlásení uviedol, že Washington v uplynulých troch dňoch spolupracoval s predstaviteľmi židovského štátu, Palestínskej samosprávy a rôznych krajín v regióne s cieľom "podporiť rýchle vyriešenie tohto konfliktu".

"Zároveň vyzývame všetky strany, aby plne uplatňovali prímerie a zabezpečili prísun paliva a humanitárnych zásob do Gazy, keď boje utíchnu," apeloval šéf Bieleho domu.

Vyjadril tiež ľútosť nad zraneniami a smrťou civilistov v pásme Gaze. "Správy o civilných obetiach v Gaze sú tragédiou, či ich spôsobili izraelské útoky na pozície Islamského džihádu, alebo desiatky rakiet Islamského džihádu, ktoré údajne dopadli (na zem) vnútri Gazy," uviedol Biden.

Izraelská armáda od piatka podnikala intenzívne letecké a delostrelecké útoky na ciele PIJ v Gaze. Palestínski militanti medzitým vystrelili na Izrael takmer 1000 rakiet.

"Ako som jasne povedal na svojej nedávnej ceste do Izraela a Predjordánska, Izraelčania aj Palestínčania si zaslúžia žiť v bezpečí a rovnakej miere slobody, prosperity a demokracie," doplnil Biden, ktorý región navštívil minulý mesiac.