Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Zahraničie

Biden si pomýlil Sunakovu funkciu; nazval ho prezidentom

Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Biden ocenil, že britsko-americké vzťahy sú vo veľmi dobrom stave. Pred časom voči Londýnu až taký diplomatický nebol.

Washington 9. júna (TASR) - Americký prezident Joe Biden vo štvrtok privítal v Bielom dome britského premiéra Rishiho Sunaka. Pomýlil si však jeho funkciu a nazval ho prezidentom. TASR správu prevzala z tlačových agentúr DPA a PA Media.

Biden sa rýchlo opravil a zažartoval o povýšení Sunaka. "Tak, pán prezident - pán prezident, práve som Vás povýšil. Pán premiér, som rád, že ste späť," citovali Bidena britské médiá.

Tento omyl pobavil aj Sunaka, v Bielom dome však vo funkcii britského premiéra doteraz ešte nebol - je ním len od vlaňajšieho októbra.

Americký prezident pripomenul, že v uplynulých mesiacoch sa so Sunakom stretol v americkom San Diegu, severoírskom Belfaste a v japonskej Hirošime. "A teraz sme tu a v nasledujúcich 20 minútach vyriešime všetky problémy sveta," dodal.

Biden ocenil, že britsko-americké vzťahy sú vo veľmi dobrom stave. Pred časom voči Londýnu až taký diplomatický nebol. Nedávno totiž uviedol, že v apríli navštívil Severné Írsko aby sa uistil, že "Briti nepokazia" mierový proces v tomto regióne. Týmto vyjadrením rozhneval najmä severoírskych unionistov.