Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Zahraničie

Biden: Ukrajina môže naďalej počítať s pomocou USA

Americký prezident Joe Biden hovorí 1. októbra 2023 vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Viacerí ukrajinskí predstavitelia vyjadrili presvedčenie, že podpora USA pre Ukrajinu zostane aj napriek odsúhlasenému núdzovému financovaniu naďalej neochvejná.

Washington 1. októbra (TASR) - Ukrajina môže aj naďalej počítať s pomocou Spojených štátov, a to aj napriek tomu, že takáto pomoc nie je zahrnutá v zákone o dočasnom financovaní americkej vlády. Povedal to v nedeľu americký prezident Joe Biden, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

"Chcem ubezpečiť našich amerických spojencov, americký ľud a ľudí na Ukrajine: môžete počítať s našou podporou. Neopustíme vás," povedal Biden v prejave v Bielom dome.

Americký prezident dodal, že je tu "obrovský pocit naliehavosti", aby Kongres v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch schválil nový balík pomoci Ukrajine brániacej sa voči ruskej invázii.

Návrh zákona o dočasnom financovaní americkej vlády na nasledujúcich 45 dní schválili v sobotu neskoro večer obe komory amerického Kongresu po približne 11 hodinovej debate. Vyhli sa tak zatvoreniu niektorých federálnych inštitúcií. Schválený zákon však v dôsledku kompromisu medzi republikánmi a demokratmi neobsahoval nijakú pomoc Ukrajine.

Demokratický americký prezident Biden v tejto súvislosti obvinil republikánov z hrania politických hier. Predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho zároveň vyzval, aby sa o 45 dní vyhol ďalšej obdobnej dráme.

Viacerí ukrajinskí predstavitelia, menovite hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko aj šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, vyjadrili v nedeľu presvedčenie, že podpora USA pre Ukrajinu zostane aj napriek odsúhlasenému núdzovému financovaniu naďalej neochvejná.