Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

Biden: USA, Japonsko a Austrália vytvoria sieť protivzdušnej obrany

Prezident Joe Biden hovorí počas tlačovej konferencie s japonským premiérom Fumiom Kišidom v Ružovej záhrade Bieleho domu v stredu 10. apríla 2024 vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Prezident USA po rokovaní s Kišidom v Bielom dome informoval o rozsiahlom rozšírení vojenskej spolupráce, ktorá má podľa jeho slov obranný charakter.

Washington 10. apríla (TASR) - Spojené štáty, Japonsko a Austrália spustia spoločnú sieť protivzdušnej obrany. Uviedol to v stredu prezident USA Joe Biden na tlačovej konferencii s japonským premiérom Fumiom Kišidom, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

"Japonsko, Spojené štáty a Austrália po prvýkrát vytvoria sieť protiraketovej a obrannej architektúry," povedal Biden.

Prezident USA po rokovaní s Kišidom v Bielom dome informoval o rozsiahlom rozšírení vojenskej spolupráce, ktorá má podľa jeho slov obranný charakter. "Je to obranná aliancia. A veci, o ktorých sme dnes diskutovali, zlepšujú našu spoluprácu a týkajú sa výlučne obrany a pripravenosti," uviedol. Zdôraznil, že rozšírenie spolupráce oboch krajín nepredstavuje hrozbu pre región.

Obaja lídri predstavili plány na reštrukturalizáciu vojenského velenia USA v Japonsku, čo je najväčšia zmena od 60. rokov minulého storočia. Cieľom tohto kroku je zvýšiť pohotovosť amerických a japonských síl v prípade krízy v regióne, napríklad pri čínskej invázii na Taiwan.