< sekcia Zahraničie

Bieloruská basketbalistka odsúdená za účasť na protestoch je vo väzbe

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Levčanková bola zadržaná 30. septembra na letisku v Minsku, odkiaľ chcela cestovať na liečenie do zahraničia.

Minsk 15. októbra (TASR) - Známa bieloruská basketbalistka Alena Levčanková sa po odpykaní si trestu 15 dní väzenia nedostala vo štvrtok na slobodu. Orgány činné v trestnom konaní predĺžili jej zadržanie o 72 hodín.

Ako informoval spravodajský portál TUT.by, basketbalistkiným rodičom úrady oznámili, že k predĺženiu väzobného stíhania došlo v súvislosti s iným prípadom porušenia zákona.

Právnik basketbalistky zatiaľ presne nevie, kedy sa bude konať súdny proces.

Levčanková bola zadržaná 30. septembra na letisku v Minsku, odkiaľ chcela cestovať na liečenie do zahraničia. Zaistili ju pre účasť na úradne nepovolenej demonštrácii. Následne bola v správnom konaní odsúdená na 15 dní väzenia.

Podľa súdu sa Levčanková zúčastnila na protestnom zhromaždení 23. augusta, keď aj "verejne vyjadrila svoje požiadavky na spravodlivé voľby".

Druhýkrát - 27. septembra - bola na úradne nepovolenom pochode ulicami Minska, pričom niesla plagát s nápisom "Ľudia sú šampióni".

Na slobodu mali Levčankovú prepustiť vo štvrtok ráno. Pred väznicou na ňu čakali desiatky známych bieloruských športovcov.

Levčanková je jednou z najlepších basketbalistiek v histórii Bieloruska. Za národný tím hrala od roku 2001 a svoju krajinu reprezentovala aj na dvoch olympiádach. V roku 2010 hrala v ženskom finále NBA.

Teraz Levčanková patrí k 830 športovcom, ktorí podpísali vyhlásenie proti násiliu polície voči účastníkom pokojných protestov v uliciach bieloruských miest a proti podvodom pri augustových prezidentských voľbách.

Bieloruskou políciou bol nedávno zbitý a následne zadržaný aj brat biatlonistky Darje Domračevovej. Časť bieloruskej verejnosti bola pobúrená vlažnou reakciou jeho sestry, ktorá sa jednoznačne nepostavila na obranu svojho brata, ale na sociálnych sieťach napísala, že rozhodujú orgány činné v trestnom konaní. Mnohí ľudia jej následne odpísali, že sa radšej mohla tváriť, že v Číne, kde sa športovkyňa momentálne zdržiava, nefunguje internet.