< sekcia Zahraničie

Na protivládnych protestoch v Bielorusku zatkli v utorok vyše 50 ľudí

Na archívnej snímke žena s bieloruskou vlajkou počas demonštrácie proti brutálnemu zásahu polície počas protestov po prezidentských voľbách v centre Minska 14. augusta 2020. Foto: TASR/AP

Ministri zahraničných vecí EÚ majú o reakcii na situáciu v Bielorusku diskutovať vo štvrtok a v piatok v Berlíne, dodal Maas.

Minsk 26. augusta (TASR) - Na utorkových protivládnych protestoch v Bielorusku zatkli vyše 50 ľudí, informovali v stredu organizácia na ochranu ľudských práv Viasna a ministerstvo vnútra. V správe ich citovala tlačová agentúra DPA.

Išlo o najväčší denný počet zatknutých tento týždeň, pričom množstvo ľudí zapájajúcich sa do nepovolených protestov stále rastie.

Spochybňované prezidentské voľby zo začiatku tohto mesiaca zabezpečili dlhoročnému bieloruskému lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi ďalšie funkčné obdobie v úrade.

Lukašenko vyhlásil, že bude tvrdo zasahovať proti svojim odporcom, ktorí od volieb z 9. augusta každý deň prichádzajú na demonštrácie. Cez víkend mali v hlavnom meste Minsk masovú účasť, okolo 200.000 ľudí.

Počas najnovšieho kola protestov sa konali zhromaždenia aj v mestách Hrodna a Homel.

Európska únia odmietla uznať výsledky volieb s tým, že neboli "slobodné ani spravodlivé".

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v stredu kritizoval Minsk za tvrdé zásahy proti vznikajúcej koordinačnej rade, ktorú založila bieloruská opozícia s cieľom pomôcť prechodu moci.

Ministri zahraničných vecí EÚ majú o reakcii na situáciu v Bielorusku diskutovať vo štvrtok a v piatok v Berlíne, dodal Maas.

"Závažné porušovanie ľudských práv a základných demokratických zásad nemôže zostať bez odozvy," povedal Maas, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Únii.

Podľa Maasa je "absolútne neprijateľné", že členov koordinačnej rady "zatkli, vypočúvali a zastrašovali".

"Koordinačná rada opakovane jasne vysvetlila svoj cieľ - pracovať na mierovom riešení prebiehajúcej krízy v súlade so súčasnou ústavou a s ohľadom na blízke vzťahy Bieloruska s Ruskom, vrátane blízkych vzťahov medzi príslušníkmi občianskej spoločnosti," zdôraznil šéf nemeckej diplomacie.

V stredu litovská vláda oznámila, že v reakcii na bieloruské voľby plánuje rozšíriť sankcie proti susednej krajine.

Tlačová agentúra Baltic News Service (BNS) s odvolaním sa na hovorcu litovského ministerstva zahraničných vecí napísala, že zoznam osôb, na ktoré sa budú sankcie vzťahovať, bude rozšírený z 32 na 118 ľudí.