Quantcast
< sekcia Zahraničie

Bielorusko si pripomenulo Deň víťazstva vojenskou prehliadkou

Vojenskí kadeti počas vojenskej prehliadky pri príležitosti 75. výročia porážky nacistického Nemecka v Minsku v sobotu 9. mája 2020. Prehliadka sa uskutočnila aj napriek pandémii koronavírusu. Foto: TASR/AP

Lukašenko povedal, že zrušenie prehliadky by bolo neúctivé v súvislosti s pamiatkou tých, ktorí vo vojne položili svoje životy.

Moskva 9. mája (TASR) - Tisíce ľudí sa zhromaždili v sobotu v bieloruskom hlavnom meste Minsk pri príležitosti 75. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe, informovala agentúra DPA. V Minsku sa konala vojenská prehliadka aj napriek nárastu počtu prípadov koronavírusu SARS-CoV-2.


Na prehliadke sa zúčastnilo približne 3000 príslušníkov ozbrojených zložiek, desiatky lietadiel a viac ako 150 vojenských vozidiel vrátane tankov T-34 z obdobia druhej svetovej vojny.

"Tento sviatok je pre nás posvätný," povedal bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. "Tragédia bieloruského národa, ktorý znášal obrovské bremeno strát a skazy najkrutejšej vojny 20. storočia, sa nedá prirovnať k žiadnemu utrpeniu súčasnosti," povedal prezident vo svojom príhovore.

Lukašenko obavy v súvislosti s pandémiou koronavírusu už dávnejšie odmietol a označil za "psychózu", pripomína DPA. Občanov povzbudil, aby naďalej chodili do práce.

Bielorusko podľa DPA zaznamenalo viac ako 20.000 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

Rusko takisto plánovalo uskutočniť vojenskú prehliadku s účasťou viacerých svetových lídrov. Rozhodlo sa ju však posunúť z dôvodu prudkého nárastu prípadov koronavírusu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov minulú stredu vyjadril obavy v súvislosti s plánmi Bieloruska organizovať prehliadku počas pandémie.

Lukašenko povedal, že zrušenie prehliadky by bolo neúctivé v súvislosti s pamiatkou tých, ktorí vo vojne položili svoje životy.