Quantcast
< sekcia Zahraničie

Bieloruský Najvyšší súd zakázal nezávislé novinárske združenie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na základe rozhodnutia bieloruského Najvyššieho súdu bolo 10. augusta zlikvidované aj bieloruské PEN centrum, ktoré viedla laureátka Nobelovej ceny Sviatlana Alexijevičová.

Minsk 27. augusta (TASR) - Bieloruský Najvyšší súd v piatok nariadil zrušenie najväčšej nezávislej organizácie novinárov v krajine. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide o ďalší z krokov režimu prezidenta Alexandra Lukašenka zameraných na potlačenie slobody prejavu v krajine.

Bieloruská asociácia novinárov (BAŽ) sa podľa Najvyššieho súdu dopustila "opakovaného porušenia zákona o verejných organizáciách." Bieloruské úrady už v júli zmrazili všetky bankové účty BAŽ, vykonali razie v jej kanceláriách a požiadali súd o zákaz tohto združenia.

BAŽ, vôbec najväčšia mediálna asociácia v Bielorusku, bola založená pred 25 rokmi a má 1300 členov. Patrí k členom Medzinárodnej federácie novinárov a je aj partnerskou organizáciou združenia Reportéri bez hraníc. Okrem iného sa zaoberala monitorovaním dodržiavania slobody prejavu v Bielorusku.

"Naďalej budeme vykonávať svoju prácu bez ohľadu na rozhodnutia súdov, ktoré len nešikovne plnia politické príkazy," povedal pre AP šéf BAŽ Andrej Bastunec. "Rozširovanie priestoru pre slobodu prejavu je poslaním (našej) organizácie už viac ako 25 rokov, teraz však v Bielorusku nastali tie najtemnejšie časy," dodal.

Piatkovému uzneseniu súdu o likvidácii asociácie predchádzalo uväznenie asi troch desiatok novinárov, ktorí buď čakajú na súd, alebo si už odpykávajú tresty odňatia slobody. Okrem toho bieloruské úrady podnikli razie v redakciách viacerých nezávislých médií a zablokovali ich internetové stránky.

Na základe rozhodnutia bieloruského Najvyššieho súdu bolo 10. augusta zlikvidované aj bieloruské PEN centrum, ktoré viedla laureátka Nobelovej ceny Sviatlana Alexijevičová.