Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Zahraničie

Biomedici vyvinuli roboty schopné spracovať biomateriály priamo v tele

Ilustračné foto. Foto: TASR Jakub Kotian

Ich zariadenie by mohlo byť komerčne dostupné v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch.

Sydney 28. marca (TASR) - Tím biomedikov z Univerzity v Novom Južnom Walese (UNSW) v austrálskom Sydney vyvinul malé flexibilné roboty, ktoré dokážu priamo v ľudskom tele pomocou 3D tlače vytvoriť biomateriály. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Trojrozmernou biotlačou sa vytvárajú v ľudskom tele štruktúry podobné prirodzeným tkanivám. Používa sa na to "bioatrament" so živými bunkami, s cieľom opraviť poškodené orgány, tkanivá či prasknuté cievy.

Použitie živých buniek umožňuje novým štruktúram, aby sa prirodzene zlúčili s ľudským telom a pokračovali v raste.

V súčasnosti lekári vopred vyrobené biomateriály vkladajú do tela pri chirurgických zákrokoch; hrozia však rôzne komplikácie ako strata krvi či infekcia.

Vedúci tímu biomedikov z UNSW Thanh Nho Do povedal, že nové zariadenie nazývané F3DB tieto komplikácie a riziká obmedzí a bude tlačiť biomateriály priamo v tele. "Žiadna komerčne dostupná technológia v súčasnosti nedokáže robiť priamu 3D tlač v ľudskom tele," uviedol.

Malý robot F3DB tvorí trojosová tlačiareň na špičke robotického ramena. Jej hlaveň dokáže vytvoriť vopred naprogramované tvary. V prípade zložitejšej tlače sa dá ovládať manuálne.

Najmenší prototyp F3DB má priemer približne 11 až 13 milimetrov, čo je porovnateľné s endoskopom, no v budúcnosti by mohol byť ešte menší.

"Jemné roboty (sú) veľmi dobré na prácu v ľudskom tele. Môžu ponúknuť vysokú flexibilitu a prispôsobivosť. To znamená, že sa zmestia do akejkoľvek časti ľudského tela," dodal šéf tímu vývojárov. Ich zariadenie by mohlo byť komerčne dostupné v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch.