Quantcast
< sekcia Zahraničie

Blinken:Nezaznamenali sme,že by sa Rusi chystali použiť jadrové zbrane

Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken 30. septembra 2022. Foto: TASR/AP

Veľmi pozorne sledujeme, či Rusko skutočne robí niečo, čo naznačuje, že zvažuje použitie jadrových zbraní. Dodnes sme ich nevideli podniknúť tieto kroky, povedal šéf amerického rezortu diplomacie.

Washington 30. septembra (TASR) - Spojené štáty doposiaľ nezaznamenali, že by Rusko podniklo kroky, ktoré by naznačovali použitie jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine. V piatok to uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na tlačovej konferencii so svojou kanadskou rezortnou kolegyňou Mélanie Jolyovou. TASR správu prevzala z americkej televízie CNN.

"Veľmi pozorne sledujeme, či Rusko skutočne robí niečo, čo naznačuje, že zvažuje použitie jadrových zbraní. Dodnes sme ich nevideli podniknúť tieto kroky," povedal šéf amerického rezortu diplomacie. Podľa jeho slov však Washington naďalej berie jadrové hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina "veľmi vážne".

"Pokiaľ ide o zámer prezidenta Putina, nebudem špekulovať o tom, čo má na mysli. Môžem vám len povedať, že robíme plány proti každému možnému scenáru, vrátane tohto," dodal Blinken.

Americký minister tiež uviedol, že "nemá čo povedať" k Putinovým "absurdným obvineniam Anglosasov" zo sabotovania plynovodov Nord Stream v Baltskom mori.

"Dostaneme sa k podstate toho, čo sa stalo. Tieto informácie budeme zdieľať hneď, ako ich budeme mať. Nechcem však predbiehať vyšetrovanie, ktoré prebieha," odpovedal Blinken.