Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Zahraničie

Blinken: Prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vystupuje z lietadla po prílete na letisko v Tel Avive v Izraeli vo štvrtok 30. novembra 2023 Foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pricestoval na Blízky východ tretíkrát od útoku Hamasu na Izrael, ktorý spustil vojnu v Pásme Gazy.

Tel Aviv 30. novembra (TASR) - Prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas prinieslo výsledky a Spojené štáty dúfajú, že bude pokračovať. Uviedol to vo štvrtok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas návštevy Izraela. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Blinken počas stretnutia s izraelským prezidentom Jicchakom Herzogom povedal, že Washington sa zameral na pomoc pri zabezpečení oslobodenia rukojemníkov, ktorých Hamas uniesol do Gazy počas útoku na Izrael zo 7. októbra. Herzog tvrdí, že v Gaze je naďalej zadržiavaných 150 rukojemníkov z pôvodného počtu 240.

"Za uplynulý týždeň sme boli svedkami veľmi pozitívneho vývoja ohľadom rukojemníkov, ktorí sa vracajú domov a sú znovu spolu so svojimi rodinami. A to by malo pokračovať aj dnes," zhodnotil šéf americkej diplomacie.

Prímerie podľa jeho slov umožnilo zvýšenie dodávok humanitárnej pomoci pre civilistov v Gaze, ktorí ju zúfalo potrebujú. "Takže tento proces prináša výsledky. Je to dôležité a dúfame, že to tak bude pokračovať," dodal.

Blinken pricestoval na Blízky východ tretíkrát od útoku Hamasu na Izrael, ktorý spustil vojnu v Pásme Gazy. Spolu s Herzogom odsúdili streľbu v Jeruzaleme vo štvrtok ráno na autobusovej zastávke, ktorá si vyžiadala tri obete.

Dohoda o prímerí medzi Izraelom a Hamasom platí od minulého piatka a vo štvrtok sa obe strany dohodli na jeho predĺžení o ďalší deň. V rámci tejto výmeny Hamas prepustil niekoľko skupín rukojemníkov výmenou za Palestínčanov väznených v Izraeli.