Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. september 2023Meniny má Ľuboš aj Ľubor
< sekcia Zahraničie

Blinken vyzval na normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a S. Arábiou

Americký minister zahraničných vecí Anthony J. Blinken. Foto: TASR/AP

Ďalšia integrácia Izraela v regióne podľa šéfa americkej diplomacie prispieva "k stabilnejšiemu, bezpečnejšiemu a prosperujúcejšiemu regiónu, ako aj k bezpečnejšiemu Izraelu".

Washington 5. júna (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok zdôraznil dôležitosť normalizácie vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Izraelom a zaviazal sa, že USA nikdy nedovolia Iránu získať jadrovú zbraň. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Spojené štáty v záujme národnej bezpečnosti vyjadrujú podporu normalizácii vzťahov Izraela so Saudskou Arábiou. Veríme, že môžeme a skutočne musíme zohrať integrálnu úlohu pri týchto snahách," povedal Blinken na stretnutí Americko-izraelského výboru pre verejné záležitosti (AIPAC) vo Washingtone.

Blinken niekoľko hodín pred odchodom na rokovania v saudskoarabských mestách Rijád a Džidda povedal, že administratíva prezidenta Joea Bidena sa zaviazala dodržiavať tzv. abrahámske dohody.

Ide o iniciatívu, ktorú začal predchádzajúci prezident Donald Trump s cieľom presvedčiť arabské krajiny, aby normalizovali svoje vzťahy so židovským štátom.

Ďalšia integrácia Izraela v regióne podľa šéfa americkej diplomacie prispieva "k stabilnejšiemu, bezpečnejšiemu a prosperujúcejšiemu regiónu, ako aj k bezpečnejšiemu Izraelu".

Blinken zároveň na stretnutí AIPAC-u zopakoval prísľub Washingtonu, že Iránu nebude umožnené vyvinúť jadrové zbrane. "Ak Irán odmietne cestu diplomacie, potom, ako opakovane povedal prezident Biden, sú na stole všetky možnosti, ako zabezpečiť, aby Irán nezískal jadrové zbrane," dodal.