Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 7. september 2024
< sekcia Zahraničie

Blízki väznených Palestínčanov kritizovali podmienky vo väzniciach

Ilustračné foto. Foto: TASR Michal Svítok

Výpovede svedkov zahrnuté do spravy OHCHR naznačujú, že Izrael vystavoval väzňov napr. waterboardingu alebo na nich púšťal psov.

Ramalláh 3. augusta (TASR) - Stovky Palestínčanov v sobotu v mestách Ramalláh a Nábulus na okupovanom Západnom brehu Jordánu protestovali proti zlému zaobchádzaniu s palestínskymi väzňami zadržiavanými v izraelských väzniciach. Tieto protesty boli reakciou na správy o ich zneužívaní a dokonca aj o mučení, informovala agentúra AFP.

Od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas, ktorá na území Pásma Gazy vypukla v októbri 2023 po teroristickom vpáde palestínskych kománd na juh Izraela, boli v okupovanom Predjordánsku a v Izraeli zadržané tisíce Palestínčanov, uviedol tento týždeň Úrad OSN pre ľudské práva (OHCHR).

O ich zadržaní je väčšinou minimum informácií a je dôvodné podozrenie, že v niektorých prípadoch boli podrobení zaobchádzaniu, ktoré môže byť kvalifikované ako mučenie, uviedol OHCHR v správe.

V tejto situácii príbuzní väzňov žiadajú, aby boli informovaní o tom, kde sa ich blízki nachádzajú a aký je ich zdravotný stav a podmienky zadržiavania.

Podľa palestínskych zdrojov je v súčasnosti v izraelských väzniciach približne 9700 Palestínčanov, vrátane stoviek v tzv. administratívnej väzbe.

Mimovládne organizácie predpokladajú, že od 7. októbra 2023 sa počet zatknutí Palestínčanov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zdvojnásobil, doplnila AFP.

V správe OHCHR sa uvádza, že od útokov Hamasu zo 7. októbra boli tisíce Palestínčanov – vrátane zdravotníkov, pacientov, civilistov a zajatých bojovníkov – odvlečené z Pásma Gazy do Izraela, pričom boli "zvyčajne spútaní a so zaviazanými očami".

"Vo všeobecnosti boli zadržiavaní v tajnosti, bez uvedenia dôvodu na zadržanie, bez prístupu k právnikovi alebo účinného súdneho preskúmania," uvádza sa v tohtotýždňovej správe OHCHR.

Výpovede svedkov zahrnuté do spravy OHCHR naznačujú, že Izrael vystavoval väzňov napr. waterboardingu alebo na nich púšťal psov.

Izrael sa k správe OHCHR nevyjadril, ale predchádzajúce kritické správy odmietol s tým, že jeho väznice sa riadia medzinárodným právom.

Správa OSN bola zverejnená deň po tom, čo izraelská vojenská polícia vypočula izraelských vojakov zatknutých pre podozrenie zo sexuálneho zneužívania zadržiavaného Palestínčana.