< sekcia Zahraničie

Bohdalová vyzdvihla na pohrebe Gottove vlastnosti i ľudskosť

Ivana Gottová, vdova po českom spevákovi Karlovi Gottovi stojí za rakvou s telesnými pozostatkami svojho zosnulého manžela po zádušnej omši v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade 12. októbra 2019 v Prahe. Lúčenie sa so zosnulým českým spevákom Karlom Gottom pokračovalo aj v sobotu, na ktorú vláda ČR vyhlásila štátny smútok. V Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade sa konala zádušná omša, na ktorej si umelca uctili pozvané osobnosti. Foto: FOTO TASR/AP

Gott bol podľa nej neuveriteľne pracovitý a priťahoval k sebe veľké množstvo vynikajúcich umelcov svojej doby.

Praha 12. októbra (TASR) - Herečka Jiřina Bohdalová v sobotu vo svojom prejave počas pohrebu Karla Gotta v pražskej Katedrále svätého Víta zdôraznila spevákove osobnostné vlastnosti i ľudskosť.

"Od rodičov dostal v génoch slušnosť, noblesu a džentlmenstvo," povedala a dodala, že Gott bol i "človek z mäsa a kostí", ktorý sa veľakrát mýlil, padol a znovu vstal.

Pripomenula, že o príhovor ju požiadal samotný Karel Gott, s ktorým boli "celoživotní kamaráti".

Gott bol podľa nej neuveriteľne pracovitý a priťahoval k sebe veľké množstvo vynikajúcich umelcov svojej doby. "Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz," povedala. Gottov ošetrujúci lekár Marek Trněný prečítal žalm.

Vojaci na konci omše vyniesli rakvu s Gottovými pozostatkami pred katedrálu. Za rakvou sa vytvoril zástup ľudí. Na jeho čele kráčala vdova Ivana Gottová s dvoma dcérami. Približne o 12.30 h sa rozozvučal najväčší zvon v ČR nazvaný Zikmund a zo zvukového záznamu zaznela pieseň Už z hor zní zvon v podaní Karla Gotta.Zádušná svätá omša pri príležitosti Gottovho pohrebu sa začala v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade krátko po 11.00 h. Kardinál Dominik Duka, ktorý omšu slúžil, vo svojom príhovore poďakoval Bohu za dar života, ktorým bol Gottov život.

Modlitbu počas omše predniesli herec Jiří Bartoška a bývalá prvá dáma ČR Dagmar Havlová. Speváčka Lucie Bílá vystúpila s piesňou Ave Maria a neskôr spolu s Vojtěchom Dykom zaspievali Pie Jesus. Operní speváci Eva Urbanová a Štefan Margita zaspievali Panis Angelicus od skladateľa Césara Francka.

Pražský hrad je v sobotu z dôvodu konania pohrebu čiastočne uzavretý, informoval server iDNES.cz. Pre turistov sa znova otvorí od 14.00 h. Nádvorie hradu sa podľa iDNES.cz zaplnilo, ale prichádzajú najmä turisti. Verejnosť mala príležitosť rozlúčiť sa s umelcom v piatok v paláci Žofín. V čase od 8.00 h do polnoci tam prišlo asi 49.000 ľudí.

Karla Gotta si je možné uctiť aj na pietnom mieste v Kinského záhrade a ľudia chodia aj k jeho vile na Bertramke.