Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Borrell: EÚ predložila Srbsku a Kosovu návrh normalizácie vzťahov

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počas prejavu o situácii na ukrajinských hraniciach na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 14. decembra 2021. Foto: TASR / AP

Podľa posledného návrhu týchto dvoch krajín by Srbsko nemuselo uznať nezávislosť Kosova, ale by ju akceptovalo.

Tirana 6. decembra (TASR) - Európska únia prišla s novým návrhom normalizácie vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Ako uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, text návrhu odovzdala srbskému prezidentovi Aleksandrovi Vučičovi a kosovskému premiérovi Albinovi Kurtimu krátko pred začiatkom utorkového summitu EÚ a krajín západného Balkánu v Tirane. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry DPA.

K obsahu návrhu sa Borrell nevyjadril. Dodal iba, že EÚ ho pripravila s podporou Nemecka a Francúzska.

Podľa posledného návrhu týchto dvoch krajín by Srbsko nemuselo uznať nezávislosť Kosova, ale by ju akceptovalo. V praxi by to znamenalo, že Srbsko prestane blokovať členstvo Kosova v medzinárodných organizáciách. Ako protihodnotu by Belehrad dostal od EÚ finančnú a hospodársku pomoc.

V súčasnosti už takmer výlučne etnicky albánske Kosovo sa v roku 1999 s pomocou Severoatlantickej aliancie oddelilo od Srbska a v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť. Viac než sto krajín ju uznalo. Naopak, nezávislé Kosovo neuznáva Srbsko, Rusko a Čína, ale ani päť členských krajín Európskej únie – okrem Slovenska tiež Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.