Quantcast
< sekcia Zahraničie

Borrell: Ruská blokáda vývozu obilia je vojnový zločin

Ilustračná snímka. Foto: TASR Ján Krošlák

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej invázie zastavil.

Luxemburg 20. júna (TASR) - Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v pondelok vyhlásil, že voči Rusku by mala byť vyvodená zodpovednosť, ak bude naďalej blokovať vývoz životne dôležitého obilia z Ukrajiny. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

"Je nepredstaviteľné, že milióny ton pšenice sú zablokované na Ukrajine, zatiaľ čo ľudia vo zvyšku sveta trpia hladom. Toto je skutočný vojnový zločin," povedal Borrell novinárom po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu. "Nedokážem si predstaviť, že to bude trvať ešte dlhšie," dodal. "Vyzývame Rusko, aby odblokovalo (ukrajinské čiernomorské) prístavy," apeloval.

Borrell zdôraznil, že potravinovú krízu nespôsobujú sankcie, ktoré voči Moskve zaviedla EÚ pre ofenzívu na Ukrajine. "Naše sankcie nie sú zamerané na potraviny, ich predmetom nie sú hnojivá," povedal Borrell. "Problémom je ruská blokáda ukrajinského obilia," konštatoval.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej invázie zastavil. V silách je zablokovaných vyše 20 miliónov ton obilia, čo vyvoláva obavy z hladomoru v zraniteľných regiónoch.

EÚ podporuje úsilie OSN, čo sa týka sprostredkovania dohody medzi Ukrajinou, Ruskom a Tureckom v súvislosti s vývozom obilia, avšak toto úsilie zatiaľ nezaznamenalo badateľný pokrok.

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ budú v Luxemburgu v pondelok okrem Ukrajiny rokovať aj o situácii v Africkom rohu a tiež o vzťahoch EÚ s Egyptom.