Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Zahraničie

Borrell v Odese odsúdil barbarské ruské útoky

Na snímke Josep Borrell. Foto: TASR/AP

Podľa Borrella je Odesa nádherným historickým mestom, ktoré by sa malo objavovať v správach ako dejisko bohatého kultúrneho života.

Brusel 30. septembra (TASR) - Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v sobotu neohlásene navštívil juhoukrajinské prístavné mesto Odesa, kde si prezrel historické budovy poškodené a zničené pri ruských útokoch.

"Toto je dobrý príklad toho, ako sa Rusko usiluje zničiť Ukrajinu," povedal Borrell stojac pred ruinami odeskej pravoslávnej katedrály, poškodenej 23. júla pri masívnom ruskom útoku, ktorý šéf diplomacie EÚ označil za "barbarský".

Podľa Borrella je Odesa nádherným historickým mestom, ktoré by sa malo objavovať v správach ako dejisko bohatého kultúrneho života. "Namiesto toho sa toto mesto spomína v médiách ako častý cieľ Putinovej vojny. EÚ podporuje proces stabilizácie miest, ktoré postihla barbarská ruská deštrukcia," uviedol na záberoch nakrútených pred katedrálou.

Zopakoval pritom postoj EÚ, že Ukrajina má plné právo brániť sa voči agresii zo strany Ruska a opäť získať úplnú kontrolu nad svojím územím. Únia bude podľa neho poskytovať Ukrajine toľko pomoci, koľko bude potrebovať, čo podľa neho zahŕňa vojenskú, ekonomickú, politickú aj diplomatickú podporu.

Borrell Odesu navštívil na prvé výročie toho, ako Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovali štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny. Jeho návšteva v Odese nebola vopred ohlásená a neboli zverejnené ani informácie o ďalšom programe jeho cesty.

Čiernomorský prístav Odesa Rusko opakovane ostreľuje od začiatku invázie, ale jeho útoky sa značne zintenzívnili po tom, ako Moskva v júli jednostranne odstúpila od tzv. čiernomorskej obilnej dohody. Kremeľ sa týmto spôsobom zjavne snaží prekaziť snahy Ukrajiny o vývoz obilia z ukrajinských prístavov aj bez tejto dohody, keďže ruské útoky často cielia na zásoby obilia či infraštruktúru umožňujúcu jeho prepravu.

Už v januári tohto roka zaradila Organizácia OSN pre vedu, kultúru a vzdelávanie (UNESCO) historické centrum Odesy, kde sa nachádza i spomenutá katedrála, na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva v ohrození.