< sekcia Zahraničie

Borrell: Šéfovia diplomacií EÚ nedospeli ku zhode ohľadom Bieloruska

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Borrell dodal, že je potrebné, aby rozhodnutie o uvalení sankcií na Bielorusko bolo jednomyseľné, čo sa dnes nepodarilo dosiahnuť.

Brusel 21. septembra (TASR) - Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v pondelok potvrdil, že rozhodnutiu o uvalení sankcií na Bielorusku bráni pozícia jedinej krajiny - Cypru, ktorý je proti.

Podľa spravodajského servera TUT.by Borrell na tlačovej konferencii po Rade ministrov zahraničných vecí EÚ vysvetlil, že Cyprus požaduje, aby EÚ uvalila sankcie na Turecko v súvislosti s jeho zámerom rozšíriť ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru.

Borrell dodal, že je potrebné, aby rozhodnutie o uvalení sankcií na Bielorusko bolo jednomyseľné, čo sa "dnes nepodarilo dosiahnuť". Podľa jeho slov sa touto otázkou budú zaoberať hlavy štátov a vlád na zasadnutí Európskej rady, ktoré sa uskutoční tento týždeň v Bruseli.

Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ podľa Borrella vyslali jasný signál, že neuznávajú legitimitu Alexandra Lukašenka. "Stručne a jasne: tieto voľby považujeme za zmanipulované, neuznávame ich výsledok, takže neuznávame legitimitu Lukašenka," zhrnul Borrell.

Šéf európskej diplomacie vyjadril solidaritu s bieloruským ľudom v súčasnej situácii a privítal aj jeho vôľu usporiadať nové, spravodlivé a transparentné voľby za prítomnosti pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Podľa Borrella sú ministri zahraničných vecí EÚ napriek brutálnym a zákonom protirečiacim represiám ohromení odhodlaním a húževnatosťou Bielorusov.

Zdôraznil tiež, že EÚ neplánuje zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska a rešpektuje jeho nezávislosť a suverenitu; chce však pomôcť ľuďom, ktorí požadujú možnosť nezávislého výberu lídrov v spravodlivých voľbách.

Na stretnutí šéfov diplomacií EÚ sa rokovalo aj o preskúmaní vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom a o ďalšej finančnej podpore občianskej spoločnosti a nezávislých médií v krajine, dodal server TUT.by.