< sekcia Zahraničie

Boston si pripomenul piate výročie teroristického útoku na maratóne

Príbuzní jednej z obetí bostonského maratónu kladú spomienkový veniec na miesto tragédie, od ktorej ubehlo už 5 rokov. 15. apríla 2018 v Bostone. Foto: TASR/AP

Pietna spomienka sa začala minútou ticha a rozozvučaním kostolných zvonov.

Boston 16. apríla (TASR) - Americké mesto Boston si v nedeľu pripomenulo piate výročie bombového útoku na Bostonskom maratóne, ktorý si vyžiadal troch mŕtvych a približne 260 zranených. Pietna spomienka sa začala minútou ticha a rozozvučaním kostolných zvonov, informovala agentúra AP.

Bostonský starosta Marty Walsh a guvernér štátu Massachusetts Charlie Baker položili vence na miestach výbuchu dvoch podomácky zostrojených náloží na ulici Boylston Street. Obaja činitelia sa počas súkromného obradu v miestnej knižnici stretli s preživšími a pozostalými obetí tohto teroristického útoku.

"15. apríla 2013 sa naše mesto navždy zmenilo, avšak počas uplynulých piatich rokov sa nám podarilo znovu získať nádej. Pretrhli sme cieľovú pásku a Boston opätovne povstal s novou silou, odolnosťou prameniacou z lásky," vyhlásil Walsh. V meste sa zároveň koná 122. ročník tohto športového podujatia.

Nálože nastražili bratia Džochar a Tamerlan Carnajevovci, ktorí sa s rodinou prisťahovali do USA z Kirgizska a majú čečenský pôvod. Mladšieho Džochara zadržali o štyri dni po útoku, Tamerlana zastrelila polícia. Džochara v roku 2015 usvedčili z terorizmu a odsúdili na trest smrti; na popravu čaká vo väzení.

Počas vypočúvania sa priznal, že bratov motivovalo k činu islamistické presvedčenie, ako aj túžba pomstiť sa Spojeným štátom za vedenie vojen v Iraku a Afganistane. Carnajev sa ďalej priznal, že bratia sa zradikalizovali sami a nemali prepojenie na žiadne teroristické skupiny či extrémistické organizácie v zahraničí.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.