Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

BR OSN po izraelskom nálete v Rafahu zvoláva mimoriadne zasadnutie

Foto: TASR

Nálet si podľa tamojších úradov vyžiadal najmenej 45 obetí.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
New York 28. mája (TASR) - Bezpečnostná rada OSN zvolala na utorok mimoriadne zasadnutie v súvislosti s izraelským náletom na utečenecký tábor v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, ktorý si podľa tamojších úradov vyžiadal najmenej 45 obetí. S odvolaním sa na nemenovaných diplomatov o tom v noci na utorok informovala agentúra AFP, uvádza TASR.

Schôdzka za zatvorenými dverami, o ktorú požiadalo Alžírsko ako nestály člen BR OSN, sa podľa citovaných zdrojov uskutoční v utorok o 21.00 h SELČ.

K náletu izraelskej armády došlo v nedeľu v utečeneckom tábore Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí. Mnohí z nich tam utiekli z východných oblastí mesta, kde izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.

Ministerstvo zdravotníctva v palestínskej enkláve po útoku hlásilo najmenej 45 mŕtvych, najmä žien a detí, a desiatky zranených, ktorí utrpeli ťažké popáleniny, zlomeniny a zranenia spôsobené črepinami.

Izraelský úder nasledoval len niekoľko hodín po tom, čo ozbrojené krídlo militantného hnutia Hamas odpálilo na Tel Aviv rakety prvýkrát po niekoľkých mesiacoch. V meste sa rozozvučali sirény, podľa izraelských médií utrpeli dve osoby ľahké zranenia.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nálet na Rafah označil za tragickú nehodu. Vláda podľa neho incident vyšetruje a vyvodí závery. Vlastné vyšetrovanie civilných obetí vedie aj izraelská armáda, podľa ktorej však pri útoku zahynuli dvaja vysokopostavený velitelia Hamasu.

Izraelská armáda tvrdí, že útok bol vedený proti "legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií".

V súvislosti s náletom si Izrael vyslúžil kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva, odsúdila ho EÚ či OSN. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell označil útok za "hrozný". Podľa jeho slov je zároveň dôkazom toho, že "v Gaze nie je nijaké bezpečné miesto". Generálny tajomník OSN António Guterres zase vyzval, aby sa táto "hrôza" v palestínskom Pásme Gazy skončila.

Borrell zároveň naliehal na Izrael, aby rešpektoval rozhodnutie najvyššie súdu OSN - Medzinárodného súdneho dvora (MSD) -, ktorý mu nariadil okamžite ukončiť vojenskú operáciu v Rafahu.