Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Zahraničie

Horúčkou dengue v Brazílii sa zrejme nakazilo už vyše milióna ľudí

Pacienti trpiaci horúčkou dengue ležia v nemocnici Chulucanas v Chulucanas, Peru, 28. februára 2024. Foto: TASR/AP

K rozsiahlemu šíreniu dengue v súčasnosti dochádza aj v susednom Peru a Argentíne.

Brazília 1. marca (TASR) - V Brazílii aktuálne dochádza k nezvyčajne rýchlemu šíreniu hemoragickej horúčky dengue. Za prvé dva mesiace tohto roka tam zaznamenali viac než milión potvrdených alebo pravdepodobných prípadov nákazy týmto vírusovým infekčným ochorením, informovala v piatok agentúra DPA.

K rozsiahlemu šíreniu dengue v súčasnosti dochádza aj v susednom Peru a Argentíne.

Ako vo štvrtok uviedlo brazílske ministerstvo zdravotníctva, je uvedený počet nakazených za prvé dva mesiace skoro päťkrát vyšší než za rovnaké obdobie minulého roka.

Úrady od začiatku roka evidujú už 214 potvrdených obetí dengue, zatiaľ čo u 687 sa takáto spojitosť preveruje. V šiestich brazílskych štátoch a v oblasti hlavného mesta už pre masívne šírenie ochorenia vyhlásili stav núdze.

Súčasťou prijatých opatrení je aj očkovacia kampaň s využitím novej vakcíny, ako aj na sobotu vyhlásený deň boja proti dengue, počas ktorého budú obyvatelia po celej krajine pomáhať pri vysúšaní lokalít, kde dochádza k množeniu komárov.

K nezvyčajne vysokému počtu nakazených zrejme prispeli intenzívne dažde v kombinácii s vysokými teplotami. Vytvorili ideálne podmienky pre množenie komára druhu Aedes aegypti, ktorý vírus prenáša.

Vyšší výskyt dengue podľa odborníkov súvisí s nadpriemernými teplotami ovzdušia vyvolanými klimatickým fenoménom El Niňo.

Už začiatkom tohto týždňa vyhlásili stav núdze vo väčšine provincii v susednom Peru, odkiaľ hlásili už viac než 30.000 prípadov nákazy týmto ochorením a niekoľko desiatok úmrtí.

Hoci väčšinu prípadov horúčky dengue sprevádzajú ľahké príznaky, choroba môže spôsobiť silné bolesti hlavy, horúčky a bolesti svalov. Jej symptómami sú aj bolesti kĺbov, svrbenie a rôzne vyrážky. Môže viesť až k vnútornému krvácaniu a k smrti.