< sekcia Zahraničie

V Brazílii hrozí pretrhnutie ďalších hrádzí, stovky ľudí evakuujú

Policajti a záchranári pracujú pri bahennom poli, ktoré prerušilo cestu po pretrhnutí priehrady pri brazílskom meste Brumadinho 26. januára 2019. Najmenej 40 ľudí prišlo o život, odhady počtu nezvestných sa pohybujú od 200 do 300. Zachrániť sa podarilo viac ako 170 ľudí, 23 z nich hospitalizovali so zraneniami. Foto: TASR/AP

Najväčšia brazílska ťažobná spoločnosť Vale uviedla, že na základe nariadenia štátnej ťažobnej agentúry evakuuje približne 500 ľudí v okolí priehrady ležiacej neďaleko mesta Belo Horizonte.

Bogota 8. februára (TASR) - Brazílske úrady nariadili v piatok evakuovať približne 700 obyvateľov, ktorí žijú neďaleko dvoch hrádzí na juhovýchode Brazílie, kde sa pred dvoma týždňami pretrhla iná zberná priehrada s banským kalom. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie ťažobných spoločností, ktoré ich vlastnia.

Najväčšia brazílska ťažobná spoločnosť Vale uviedla, že na základe nariadenia štátnej ťažobnej agentúry evakuuje približne 500 ľudí v okolí priehrady ležiacej neďaleko mesta Belo Horizonte v štáte Minas Gerais. Dodala, že ide o preventívne opatrenie po tom, ako konzultačná firma Walm zamietla dať vyhlásenie o stabilite hrádze.

Ďalších zhruba 200 osôb žijúcich pri inej priehrade v rovnakom štáte zasa evakuuje najväčšia svetová oceliarska spoločnosť ArcelorMittal.

Zberná priehrada pri bani na ťažbu železnej rudy sa pretrhla 25. januára pri meste Brumadinho v Minas Gerais na juhovýchode Brazílie. Lavína bahenného odpadu z bane po tom, ako sa pretrhla priehrada s banským kalom, pochovala najmenej 157 ľudí. Záchranári stále pátrajú po 182 nezvestných. Vlastníkom bane i pretrhnutej priehrady bola spomínaná spoločnosť Vale.