Quantcast
< sekcia Zahraničie

Brazílska prezidentka sa odvolá na trhové únie Mercosur a Unasur

Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová Foto: TASR/AP

Prezidentka to vyhlásila v piatok a označila snahy o impeachment za pokus o uchopenie moci brazílskou elitou.

New York 23. apríla (TASR) - Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová sa v prípade, že príde o svoj úrad, hodlá odvolať na juhoamerické trhové únie Mercosur a Unasur. Prezidentka to vyhlásila v piatok a označila snahy o impeachment za pokus o uchopenie moci brazílskou elitou.

Podľa jej slov, ktoré dnes citovala agentúra AP, obe únie disponujú klauzulami o demokracii, na ktoré sa mieni odvolať. Rousseffová svojich oponentov zároveň varovala, že jej impeachment bude mať "vážne dôsledky pre brazílsky politický proces". "Nie som obvinená z korupcie, zneužívania verejných zdrojov alebo prania špinavých peňazí. Nemám ani kontá v zahraničí," dodala.

Prezidentka ďalej tvrdí, že ju začínajú podporovať dokonca niektorí členovia opozície, a to nie preto, že súhlasia s jej politikou, ale preto, že vnímajú impeachment ako hrozbu pre demokraciu krajiny.

Rousseffová podľa svojich odporcov nezákonne manipulovala s rozpočtom v roku 2013, aby tak pred voľbami v nasledujúcom roku vylepšila štatistiky o hospodárení svojej vlády. Hlavným dôvodom ich snahy o jej zosadenie sú však zlé ekonomické výsledky a korupčné škandály.

Rousseffová prehrala minulý víkend hlasovanie dolnej komory parlamentu o jej odvolaní z funkcie. Za začatie procesu jej zosadenia, tzv. impeachmentu, hlasovala vyše dvojtretinová väčšina z 513 poslancov. Návrh teraz dostane na posúdenie Senát, v ktorom stačí na jej odvolanie a postavenie pred súd už jednoduchá väčšina hlasov.