Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Zahraničie

Brazílsky prezident odmietol pozvanie na inauguráciu Javiera Mileiho

Na archívnej snímke brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva . Foto: TASR/AP

Na ceremoniáli v Buenos Aires ho zastúpi brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira.

Brazília 5. decembra (TASR) - Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva sa nezúčastní na nedeľňajšej inaugurácii novozvoleného argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho. V utorok to oznámila jeho kancelária, TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Na ceremoniáli v Buenos Aires ho zastúpi brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira.

Milei počas svojej predvolebnej kampane označil Lulu za "skorumpovaného" a za "komunistu". Po víťazstve v prezidentských voľbách 19. novembra rétoriku zmiernil.

Lula sa cíti "urazený" Mileiovými poznámkami, uviedli jeho poradcovia a preto sa ani nezúčastní na slávnostnom zložení prezidentského sľubu. Podľa brazílskych predstaviteľov Milei poslal do Brazílie svoju budúcu ministerku zahraničných vecí Dianu Mondinovú s osobnou pozvánkou pre prezidenta. Pôvodné rozhodnutie, že brazílsky líder do Argentíny nepríde, to však nezmenilo.

Lulov úhlavný rival a populistický predchodca v prezidentskej funkcii Jair Bolsonaro Mileiovo pozvanie prijal. K víťazstvu 53-ročného argentínskeho ekonóma povedal, že "v Južnej Amerike opäť svitá nádej".

Argentína ako druhá najväčšia ekonomika Južnej Ameriky čelí hlbokej kríze - miera inflácie prekračuje 140 percent a približne 40 percent ľudí žije pod hranicou chudoby. Krajina má prebujnený štátny aparát, nízku produktivitu priemyslu a rozsiahlu tieňovú ekonomiku, ktorá pripravuje štát o príjmy z daní. Štátny dlh neustále rastie a národná mena peso stráca hodnotu voči americkému doláru.

Milei kandidoval za stranu La Libertad Avanza (Sloboda napreduje), ktorú založil v roku 2021. Pred voľbami sľuboval radikálny obrat, peso chce nahradiť americkým dolárom, zrušiť centrálnu banku, mnohé ministerstvá a radikálne znížiť sociálne výdavky. Obdivovateľ amerického exprezidenta Donalda Trumpa opakovane vyhlásil, že jeho spojencami budú USA a Izrael.