< sekcia Zahraničie

Bernie Sanders odstúpil zo súboja o prezidentskú kandidatúru

Na archívnej snímke z 12. marca 2020 americký prezidentský kandidát Bernie Sanders hovorí o koronavíruse v Burlingtone. Bernie Sanders v stredu 8. apríla 2020 ukončil svoju kampaň zameranú na získanie prezidentskej kandidatúry americkej Demokratickej strany. So svojím rozhodnutím Sanders telefonicky oboznámil členov svojho volebného štábu. Foto: TASR

Bernie Sanders sa o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany uchádzal už pred voľbami v roku 2016.

Washington 8. apríla (TASR) - Bernie Sanders v stredu ukončil svoju kampaň zameranú na získanie prezidentskej kandidatúry americkej Demokratickej strany. So svojím rozhodnutím Sanders telefonicky oboznámil členov svojho volebného štábu, informovala televízia CNN.

Po Sandersovom odstúpení má tak cestu k získaniu prezidentskej nominácie demokratov otvorenú Joe Biden, bývalý americký viceprezident v ére úradovania Baracka Obamu.

Práve Biden sa tak zrejme v novembrových prezidentských voľbách postaví súčasnému šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi, ktorý nemá medzi republikánskymi uchádzačmi vážneho súpera.

Vo februári, keď sa začali prezidentské primárky demokratov, bol považovaný za favorita práve Bernie Sanders. O niekoľko týždňov sa však šťastie priklonilo na stranu Joea Bidena, ktorý v primárkach žal jeden úspech za druhým.

Sanders (78), ktorý sám seba označuje za demokratického socialistu, preto už v polovici marca avizoval, že zváži ďalšie pokračovanie svojej kampane. Ešte v stredu by mal svoj krok verejne vysvetliť aj svojim priaznivcom.

Bernie Sanders sa o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany uchádzal už pred voľbami v roku 2016. Napokon ju však získala jeho rivalka Hillary Clintonová, ktorú vo voľbách potom porazil Donald Trump.