< sekcia Zahraničie

Dvanásť maďarských europoslancov odchádza z frakcie ľudovcov v EP

Európsky parlament, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Túto informáciu potvrdil aj maďarský premiér Viktor Orbán v liste pre predsedu EPP Manfreda Webera.

Brusel 3. marca (TASR) - Dvanásť poslancov Európskeho parlamentu (EP) z maďarskej vládnucej strany Fidesz v stredu oznámilo, že opúšťajú najväčšiu politickú frakciu v EP - Európsku ľudovú stranu (EPP). Túto informáciu potvrdil aj maďarský premiér Viktor Orbán v liste pre predsedu EPP Manfreda Webera.

Rozhodnutie europoslancov za Fidesz je reakciou na zmeny rokovacieho poriadku, ktoré navrhlo vedenie frakcie minulý piatok a boli schválené v stredu. Ich odchod z EPP znamená, že najstaršia a stále najvplyvnejšia frakcia v europarlamente bude mať namiesto 187 iba 175 členov. Ľudovci však stále budú najväčšou politickou skupinou pred socialistami a demokratmi (147 kresiel) a liberálmi (98 mandátov).

"Zmena pravidiel skupiny EPP je zjavne nepriateľským krokom proti Fideszu a našim voličom ... Je to nedemokratické, nespravodlivé a neprijateľné. Vedenie Fideszu sa preto rozhodlo okamžite opustiť frakciu EPP," napísal Orbán v liste Weberovi. Dodal, že maďarskí voliči boli zbavení svojich demokratických práv, no zákonodarcovia Fideszu budú naďalej zastupovať Maďarsko v Európskom parlamente.

Hovorca EPP Pedro López de Pablo pre agentúru AP uviedol, že Orbán označil odchod poslancov za Fidesz z tábora ľudovcov za "svoje osobné rozhodnutie" a frakcia sa k tomu nebude vyjadrovať.

Vedenie EPP na webovej stránke frakcie oznámilo, že novým rokovacím poriadkom sa aktualizujú doterajšie pravidlá platné od októbra 2013. Nové pravidlá začnú platiť od 3. marca a nemajú spätnú účinnosť. Za zmeny rokovacieho poriadku sa vyslovilo 148 europoslancov EPP, 28 bolo proti a štyria sa zdržali hlasovania.

Ľudovci sa rozhodli pre aktualizáciu svojich interných pravidiel, aby ich prispôsobili súčasnému fungovaniu skupiny, najmä aby umožnili jej činnosť na diaľku, keď pandemická situácia nedovoľuje fyzickú prítomnosť všetkých členov frakcie na rôznych podujatiach a zasadnutiach.

Nové pravidlá určujú aj postupy týkajúce sa členstva v skupine a podmienky, za akých môže prebiehať pozastavenie členstva alebo vylúčenie. V tomto bode boli doterajšie pravidlá najviac upravené a umožňujú aj pozastavenie členstva alebo vylúčenie celých skupín z EPP. Doteraz sa to týkalo iba jednotlivcov.

Zmeny pravidiel umožnia odzrkadľovať rozhodnutia ľudovcov bez toho, aby bola narušená nezávislosť EPP alebo základné práva zvolených poslancov Európskeho parlamentu.

Podľa zdrojov z prostredia EPP odídenci z frakcie momentálne posilnia tábor nezaradených poslancov (NI), kde sa nachádza 29 zákonodarcov bez príslušnosti k niektorej zo štandardných celoeurópskych politických rodín. Na sformovanie nového politického klubu v EP by potrebovali získať najmenej 25 poslancov pochádzajúcich najmenej z jednej štvrtiny členských štátov EÚ, čiže zo siedmych krajín.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)