< sekcia Zahraničie

Fínsko: Parlament vyslovil dôveru najmladšej premiérke na svete

Na snímke Sanna Marinová sa usmieva po straníckom triumfe nad Anttim Lindtamnom po hlasovaní vládnej fínskej sociálnodemokratickej strany o premiérsky post v Helsinkách 8. decembra 2019. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Fínsky prezident Sauli Niinistö odovzdá Marinovej jej mandát ešte v utorok.

Helsinki 10. decembra (TASR) - Fínsky parlament vyslovil v utorok dôveru novej fínskej premiérke, 34-ročnej Sanne Marinovej, ktorá sa tak stala najmladšou šéfkou vlády na svete. Informovala o tom agentúra AP.

Fínsky parlament, skladajúci sa z 200 poslancov, vyslovil Marinovej dôveru pomerom hlasov 99 ku 70.

Marinovú, ktorá doteraz pôsobila ako poslankyňa a ministerka dopravy a komunikácií, navrhla na premiérsky post ako svoju podpredsedníčku ešte v nedeľu vládna sociálnodemokratická strana.

Vládna koalícia hľadala kandidáta na nového premiéra po tom, ako 3. decembra odstúpil dovtedajší šéf kabinetu Antti Rinne, ktorý túto funkciu zastával len od júna 2019. Demisiu podal po tom, ako stratil podporu kľúčového koaličného partnera v súvislosti s krízou okolo štrajku zamestnancov fínskej pošty.

Súčasná fínska vládna koalícia sa okrem sociálnodemokratickej strany skladá z ďalších štyroch politických subjektov, na čele ktorých stoja taktiež ženy, pričom až tri z nich majú len tesne nad 30 rokov. Koalícia má v parlamente pohodlnú väčšinu 117 hlasov.

Fínsky prezident Sauli Niinistö odovzdá Marinovej jej mandát ešte v utorok. Fínsko je do konca tohto roka predsedníckou krajinou Európskej únie.