Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Zahraničie

Politické strany v Holandsku sa dohodli na vytvorení pravicovej vlády

Na archívnej snímke líder holandskej Strany slobody (PVV) Geert Wilders. Foto: TASR/AP

PVV v novembrových predčasných voľbách získala 37 mandátov v 150-člennom parlamente.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Amsterdam 11. júna (TASR) - Politické strany v Holandsku v utorok dosiahli finálnu dohodu o vytvorení pravicovej vlády. Uviedol to na sociálnej sieti X Geert Wilders, ktorého ultrapravicová Strana slobody (PVV) zvíťazila v novembrových predčasných parlamentných voľbách. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

"Dosiahli sme dohodu," uviedol v utorok pre médiá Wilders. Rokovania o rozdelení jednotlivých postov vo vláde trvali takmer štyri týždne.

PVV v novembrových predčasných voľbách získala 37 mandátov v 150-člennom parlamente. Minulý mesiac sa dohodla na vytvorení koalície s ďalšími tromi stranami - pravicovo liberálnou Ľudovou stranou slobody a demokracie (VVD) odchádzajúceho premiéra Marka Rutteho, konzervatívnou Novou spoločenskou zmluvou (NSC) a Farmársko-občianskym hnutím (BBB).

Wilders vtedy oznámil, že sa nebude uchádzať o funkciu premiéra, aby umožnil vznik tejto koalície. Premiérom má byť Dick Schoof, bývalý šéf tajnej služby AIVD a protiteroristického úradu NCTV, ktorý nie je spojený so žiadnou politickou stranou.

Podrobnosti o ostatných postoch vo vládnom kabinete nie sú bezprostredne známe. Možní ministri budú musieť čeliť otázkam v dolnej snemovni holandského parlamentu predtým, ako nová vláda zloží prísahu do rúk kráľa Willema-Alexandra.