Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Putin privítal v Kremli Si Ťin-pchinga

Ruský prezident Vladimir Putin . Foto: TASR/AP

Čínsky líder je podľa vlastných slov presvedčený, že Rusi v budúcoročných prezidentských voľbách podporia Putina.

Moskva 20. marca (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin a najvyšší čínsky predstaviteľ Si Ťin-pching sa v pondelok popoludní stretli na neformálnych rozhovoroch v Kremli. Očakáva sa, že budú rokovať okrem iného o vojne na Ukrajine, informuje TASR na základe správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na ruské médiá.

Čínsky prezident nazval Putina pri zvítaní svojím "drahým priateľom" a Putin mu podľa agentúry Reuters toto oslovenie opätoval.

"Čína urobila v uplynulých rokoch kolosálny skok vpred," povedal Putin na stretnutí Simu. "Na celom svete to vzbudzuje záujem, ale, žiaľ, aj závisť," pokračoval Putin podľa americkej televízie CNN. Ako ďalej uviedol šéf Kremľa, Rusko a Čína majú "mnoho spoločných záujmov a cieľov".

Ruská strana sa podľa neho oboznámila z návrhmi Pekingu na riešenie konfliktu na Ukrajine. "Viete, že sme vždy pripravení na rokovania. Diskutovať budeme o všetkých týchto otázkach vrátane vašich návrhov," povedal Putin.

Čínsky líder je podľa vlastných slov presvedčený, že Rusi v budúcoročných prezidentských voľbách podporia Putina. "Vďaka vášmu vedeniu zaznamenalo Rusko výrazný pokrok smerom k prosperite. Som si istý, že občania Ruska vás vo vašom dobrom úsilí rozhodne podporia," povedal Si.

Obe krajiny označili Siho trojdňovú návštevu Ruska za príležitosť prehĺbiť svoje "bezhraničné priateľstvo". Ako pripomína agentúra AP, Čína potrebuje Rusko jednak ako zdroj nerastných surovín, a jednak ako partnera v súperení so Spojenými štátmi na svetovej scéne. V Ománskom zálive napríklad minulý týždeň usporiadali spoločné námorné cvičenia, ku ktorým sa pripojil aj Irán.

Pondelkové neformálne stretnutie prebieha bez účasti delegácií, oficiálna schôdzka je na programe v utorok.