Quantcast
< sekcia Zahraničie

Novým premiérom Ruska je Michail Mišustin

Šéf Federálnej daňovej služby Ruska Michail Mišustin reční na zasadnutí Štátnej dumy v Moskve vo štvrtok 16. januára 2020. Ruský premiér Dmitrij Medvedev v stredu predložil Putinovi svoju rezignáciu. Za jeho nástupcu Vladimir Putin nominoval Michaila Mišustina. Foto: TASR/AP

Medvedev podal demisiu krátko po tom, ako Putin predniesol svoj výročný prejav a navrhol v ňom zmeny v ústave, ktoré majú viesť k posilneniu právomocí premiéra a členov vlády.

Moskva 16. januára (TASR) - Ruská Štátna duma vo štvrtok schválila návrh prezidenta Vladimira Putina, aby sa predsedom vlády stal Michail Mišustin. Informovala o tom agentúra TASS.

Ako spresnila agentúra Interfax, Putinov návrh podporilo 383 poslancov dolnej komory ruského parlamentu, proti nehlasoval nikto a 41 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Mišustin sa vo štvrtok dopoludnia stretol s poslancami jednotlivých parlamentných klubov a následne vystúpil aj na plenárnej schôdzi, pričom prezentoval úlohy a plány svojej vlády a odpovedal na otázky poslancov.

Za jednu z priorít svojej vlády označil Mišustin "opätovné získanie si stratenej dôvery medzi vládou a podnikateľmi", zintenzívnenie práce na projektoch celoštátneho významu, zlepšenie investičného prostredia a vybudovanie jasného systému interakcie s regiónmi.

V prejave k poslancom Štátnej dumy, ktorý predchádzal hlasovaniu, Mišustin vyslovil presvedčenie, že v nasledujúcich dvoch rokoch musí krajina vytvoriť systém cielenej sociálnej pomoci tým, ktorí to potrebujú, pretože teraz sa dávky rozdeľujú automaticky a dochádza k neoprávneným platbám.

Sociálnej sfére bola venovaná aj pomerne veľká časť prejavu, s ktorým v stredu pred poslancami Federálneho zhromaždenia vystúpil ruský prezident Vladimir Putin.

Navrhol zaviesť mesačné dávky na deti vo veku od troch do siedmich rokov zo sociálne slabých rodín, poskytovanie bezplatného teplého jedla všetkým deťom na prvom stupni základných škôl a zvýšenie počtu štátom financovaných miest na regionálnych univerzitách. Navrhol tiež vyplácať materskú už za prvé dieťa, zvýšiť jeho sumu a predĺžiť tento program pomoci do konca roku 2026.

Mišustin bol do svojej nominácie na post predsedu ruskej vlády šéfom Federálnej daňovej služby Ruskej federácie.

Mišustin v premiérskej funkcii vystrieda Dmitrija Medvedeva, ktorý bol predsedom vlády od roku 2012 a v rokoch 2008 - 2012 bol prezidentom Ruskej federácie.

Medvedev podal demisiu krátko po tom, ako Putin predniesol svoj výročný prejav a navrhol v ňom zmeny v ústave, ktoré majú viesť k posilneniu právomocí premiéra a členov vlády.

Medvedev uviedol, že navrhované zmeny by zásadne zmenili deľbu moci v Rusku, a preto "vláda vo svojej súčasnej podobe odstupuje".

V tejto súvislosti prináša TASR profil nového ruského premiéra Michaila Mišustina.

Michail Mišustin sa narodil 3. marca 1966 v Moskve. V roku 1989 absolvoval odbor systémového inžinierstva na Moskovskej štátnej technologickej univerzite. Na rovnakej škole dosiahol v roku 1992 aj doktorát z ekonómie.

Po skončení štúdia pracoval Mišustin ako riaditeľ testovacích laboratórií a v rokoch 1995-1996 riadil neziskovú organizáciu Medzinárodný počítačový klub.

V auguste roku 1998 začal Michail Mišustin pracovať v ruskej štátnej správe na Federálnom daňovom úrade. Od marca 1999 pôsobil na Ministerstve hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie a od januára do marca 2008 riadil Federálnu agentúru pre správu zvláštnych hospodárskych zón.

Krátko pôsobil aj na pozícii riaditeľa investičnej spoločnosti UFG Asset Managment, ktorá patrí medzi najväčšie investičné skupiny v Rusku.

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin si Mišustina v roku 2009 povolal do svojho osobného tímu poradcov. O necelý rok na to, 6. apríla 2010 sa stal Mišustin riaditeľom ruskej Federálnej daňovej služby Ruskej federácie.

Napísal tri knihy týkajúcich sa správy dani a viac ako 40 odborných článkov na danú tému. V roku 2015 sa podľa časopisu Forbes umiestnil na 54. mieste v rebríčku najlepšie zarábajúcich ruských štátnych úradníkov.

Vo funkcii ruského premiéra Michail Mišustin vystriedal Dmitrija Medvedeva, ktorý bol predsedom vlády od roku 2012 a v rokoch 2008 - 2012 bol prezidentom Ruskej federácie.

Medvedev podal demisiu v stredu 15. januára 2020 krátko po tom, ako Putin predniesol svoj výročný prejav a navrhol v ňom zmeny v ústave, ktoré majú viesť k posilneniu právomocí premiéra a členov vlády. Dnes už bývalý premiér Mevedev uviedol, že navrhované zmeny by zásadne zmenili deľbu moci v Rusku, a preto "vláda vo svojej súčasnej podobe odstupuje".

Nový premiér Ruskej federácie Michail Mišustin je ženatý a má troch synov. Je aj členom dozornej rady hokejového tímu CSKA Moskva.

Zdroj: irozhlas.cz