Quantcast
< sekcia Zahraničie

Taliansky premiér Draghi podal opäť demisiu

Taliansky premiér Mario Draghi reaguje vo štvrtok 21. júla 2022 v parlamente v Ríme. Foto: TASR/AP

Draghi predložil demisiu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi po tom, ako vo štvrtok ráno prerušil zasadnutie v poslaneckej snemovni, ktorá mala hlasovať o dôvere vláde, rovnako ako deň predtým Senát.

Rím 21. júla (TASR) - Taliansky premiér Mario Draghi opätovne podal vo štvrtok demisiu po tom, čo v stredu síce uspel v hlasovaní o dôvere v Senáte, avšak trojica kľúčových koaličných strán toto hlasovanie bojkotovala. Informovala o tom agentúra AP.

Draghi predložil demisiu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi po tom, ako vo štvrtok ráno prerušil zasadnutie v poslaneckej snemovni, ktorá mala hlasovať o dôvere vláde, rovnako ako deň predtým Senát. Premiér však poslancom povedal, že po tom, čo zlyhal jeho posledný pokus o oživenie koalície, už nevidí možnosť ako ďalej vládnuť a odišiel za prezidentom.

Kancelária prezidenta neskôr informovala, že Mattarella premiérovu demisiu "vzal na vedomie", no požiadal jeho vládu, aby zostala vo funkcii.

K vládnej kríze v Taliansku došlo po tom, ako Hnutie piatich hviezd (M5S) – jeden z politických subjektov v širokej vládnej koalícii – minulý štvrtok odmietlo podporiť vládu pri hlasovaní o dôvere, spojenom s vládnym balíkom opatrení na pomoc rodinám a podnikateľom v súvislosti s rastom cien energií.

Draghi po tomto hlasovaní podal demisiu. Mattarella ju však vtedy neprijal a požiadal premiéra, aby sa ešte usiloval hľadať podporu medzi zákonodarcami.