Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj pricestoval do Washingtonu

Na archívnej snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ešte v pondelok by mal ukrajinský prezident vystúpiť na Univerzite národnej obrany (NDU) vo Washingtone, po úvodnom slove ministra obrany USA Lloyda Austina.

Washington 11. decembra (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v pondelok do Washingtonu, kde má vystúpiť s prejavom v snahe podporiť schválenie nového balíka americkej pomoci, o ktorom už dlho rokuje tamojší Kongres. Zelenskyj do Washingtonu pricestoval na pozvanie amerického prezidenta Joea Bidena, s ktorým by sa mal stretnúť v utorok v Bielom dome. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Ešte v pondelok by mal ukrajinský prezident vystúpiť na Univerzite národnej obrany (NDU) vo Washingtone, po úvodnom slove ministra obrany USA Lloyda Austina.

V utorok sa zase mal Zelenskyj stretnúť s Bidenom v Bielom dome a tiež s lídrami Kongresu, vrátane republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA Mikea Johnsona a lídra demokratickej väčšiny Senátu Chucka Schumera. Schôdzka Zelenského s Johnsonom by mala prebehnúť v Kapitole.

Návšteva, ktorú Biely dom oznámil v nedeľu, je už Zelenského treťou vo Washingtone od začiatku vojny na Ukrajine. Naposledy pricestoval ukrajinský prezident do americkej metropoly v septembri.

Jeho plánované utorňajšie stretnutie s Bidenom má "podčiarknuť neotrasiteľný záväzok Spojených štátov podporovať ľudí na Ukrajine pri ich obrane proti brutálnej ruskej invázii," uviedla v nedeľu tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.

Zelenského návšteva prichádza v kritickom čase náročných rokovaní Kongresu o núdzovej pomoci Ukrajine. Kongres sa zatiaľ zjavne neblíži k dohode spájajúcej zmeny v imigračnej a hraničnej politike USA s balíkom pomoci pre Ukrajinu aj Izrael.

Ak kongresmani odídu na vianočné a novoročné sviatky bez dosiahnutia spomínanej dohody, Biely dom bude musieť urobiť ťažké rozhodnutie o zásobovaní svojich bojujúcich spojencov - potenciálne aj na úkor vojenskej pripravenosti USA, uviedla stanica CNN.