< sekcia Zahraničie

Ďalšia porážka pre Mayovú, lordi žiadajú mäkkú hranicu s Írskom

Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: TASR/AP

Členovia Snemovne lordov návrh, ktorý od parlamentu vyžaduje postupovať v súlade s tzv. Veľkopiatkovou dohodou, schválili pomerom 309 k 242 hlasom.

Londýn 3. mája (TASR) - Horná komora britského parlamentu schválila v stredu pozmeňovací návrh k zákonu o tzv. brexite, ktorý od parlamentu vyžaduje postupovať tak, aby pri vystúpení Británie z EÚ nevznikla medzi Severným Írskom a Írskou republikou "tvrdá" hranica.

Členovia Snemovne lordov návrh, ktorý od parlamentu vyžaduje postupovať v súlade s tzv. Veľkopiatkovou dohodou, schválili pomerom 309 k 242 hlasom.

Podľa spravodajskej televízie Sky News ide už o desiatu porážku v poradí, ktorú v Snemovni lordov utŕžila vláda premiérky Theresy Mayovej.

Veľkopiatková dohoda uzatvorená medzi britskou vládou, Severným Írskom a Írskou republikou zakotvila mierový proces a deľbu moci v Severnom Írsku. Jeden z jej aspektov momentálne ohrozuje odchod Británie z Európskej únie.

Po brexite bude totiž hranica, ktorá oddeľuje Severné Írsko a Írsku republiku, jedinou pozemnou hranicou medzi Spojeným kráľovstvom a Írskom, ktoré naďalej ostane členom EÚ.

Európska komisia ešte vo februári navrhla zotrvanie Severného Írska na únijnom jednotnom trhu a v colnej únii s EÚ, aby sa zaistilo, že jeho hranica s Írskom sa nevráti k prísnemu režimu zahŕňajúcemu aj kontroly a fyzickú infraštruktúru. Britská premiérka Theresa Mayová však reagovala, že by to narušilo jednotný trh Spojeného kráľovstva, keďže by vznikla určitá forma hranice medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva.